The contribution of personality, motivation, academic risk-taking and metacognition to the creative ability in mathematics
Kişilik, motivasyon, akademik risk alma ve üstbilişin matematik alanında yaratıcı yeteneğe katkısı
- Tez No: 318944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yaratıcı bireyler bir ülkenin en değerli hazineleridir. Hızla değişen ve gelişen modern hayatın karmaşık sorunlarıyla başa çıkabilmek, toplumun yeni buluş ve icatlarla ilerlemesini sağlayabilmek için yaratıcı bireylere ihtiyaç vardır. Bu nedenle, yaratıcılığın, temellerinin atıldığı okul ortamında araştırılması son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı kişiliğin, motivasyonun, akademik risk almanın ve üstbilişin lise öğrencilerinin matematik alanındaki yaratıcı yeteneklerini ne ölçüde açıkladığını araştırmaktır.Çalışma 2011-2012 öğretim yılı sonbahar döneminde iki fen lisesi ve bir özel lisede gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 217 hazırlık ve dokuzuncu sınıf öğrencisi yer almıştır. Katılımcılar kişilik özellikleri, motivasyon, akademik risk alma, üstbiliş ve matematiksel yaratıcı yetenekleri ile ilgili bir grup ölçeği tamamlamışlardır. Bağımsız değişkenlerin matematiksel yaratıcı yeteneği ne ölçüde iyi tahmin ettiğini değerlendirmek için standart çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, gelişime açıklık ve öz-denetimin matematiksel yaratıcı yetenek ile anlamlı bir ilişki gösterdiğini açığa çıkarmıştır. Fakat dışa-dönüklük, yumuşak başlılık ve duygusal tutarsızlık matematiksel yaratıcı yetenek ile ilişkilendirilememiştir. Bununla birlikte içsel motivasyon, onu takiben de gelişime açıklık, matematiksel yaratıcı yeteneği en iyi tahmin eden değişkenler olarak belirlenmiştir. Ama akademik risk alma yaratıcı yetenek ile ilişkilendirilememiştir. Bilişin bilgisi ve bilişin düzenlenmesi matematiksel yaratıcı yetenek ile orta derecede ilişki gösterse de çoklu regresyon eşitliğinde yaratıcı yeteneği açıklamada başarısız olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Creative people are most valuable treasures of a nation. In order to cope with the complicated problems of the rapidly changing and developing modern life and to ensure that the society makes progress via new breakthroughs and inventions, we need creative individuals. Thus, the research on creativity in the school environment where creativity takes its roots from is crucial. The purpose of the present study is to investigate the extent to which personality traits, motivation, academic risk-taking and metacognition explain the mathematical creative ability of high school students.The study was carried out during the fall semester of 2011-2012 academic year at two science high schools and a private high school. A total of 217 preparatory and ninth grade students were involved in the study. The participants completed a set of measures about personality traits, motivation, academic risk-taking, metacognition and creative ability in mathematics. Standard multiple regression analysis was conducted to evaluate how well the independent variables predicted creative ability in mathematics. The results revealed that openness to experience and consciousness were significantly correlated with creative ability in mathematics. However, extraversion, agreeableness and neuroticism were not correlated with creativity scores. Moreover, intrinsic goal orientation followed by openness to experience was the most significant predictor of mathematical creative ability. Yet, academic risk-taking was not significantly correlated with creative ability. Although knowledge of cognition and regulation of cognition showed moderate correlations with creative ability in mathematics, they failed to predict creative ability in multiple regression equation.