Böbrek transplantasyonu bekleyen hastaların aile içi duygusal durumlarının ve gelecek planlarının incelenmesi
The investigation of future plans and domestic emotional situations of the patients waiting for renal transplantation
- Tez No: 318973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç. Bu araştırma böbrek transplantasyonu bekleyen hastaların aile içi duygusal durumlarını ve gelecek planlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yürütülmüştür.Materyal ve Metot. Araştırmanın verileri Erzurum il merkezindeki Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Diyaliz Ünitesi ve Nefroloji Polikliniği, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyaliz Ünitesi ve Sağlık Müdürlüğüne bağlı Özel Serhat Diyaliz Merkezi'nde 01.02.2010 - 31.05.2010 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırma kriterlerine uyan 154 hasta oluşturmuştur. Veriler ?Soru Formu?, ?Geleceğe İlişkin Plan Soru Formu? ve ?Level of Expressed Emotion Ölçeği (LEE)? kullanılarak elde edilmiştir. Veri toplamak amacıyla kullanılan materyaller araştırmacı tarafından, her hasta ile yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 17 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım ve ortalamalar, bağımsız gruplarda t testi, Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U testi ve ki-kare testi kullanılmıştır.Bulgular. Hastaların % 53.9'unun 40-60 yaş grubunda ve erkek, % 89' unun ise evli olduğu saptanmıştır. Hastaların LEE ölçeği toplam puan ortalaması 16.24±11.48 olarak belirlenmiştir. En yüksek puan ortalamasının 5.60±3.42 ile duygusal tepki alt boyutundan, en düşük puan ortalamasının ise 2.39±3.74 ile hastalığa karşı tutumdan alındığı saptanmıştır. LEE ölçeğinden alınan puan yükseldikçe duygu dışavurum düzeyi yükselmektedir.Sonuç.
Özet (Çeviri)
Aim. This study was carried out with the aim of investigation of future plans and domestic emotional situations of the patients waiting for renal transplantation.Material and Method. The data of the study were collected between the dates 1st February 2010 and 31st May 2010 in Serhat Private Dialysis Centre depending on Health Directorate, Dialysis Unity of Regional Research and Training Hospital, Dialysis Unity and Nefrology Polyclinic of Yakutiye Research Hospital of Atatürk University in Erzurum city center. Study group consisted of 154 patients in conformity with the criteria of the study. Data were obtained through question form and question form for future plans and Level of Expressed Emotion Scale (LEE). The materials used for the aim of collecting data were applied by the researcher through face to face interviews with every patient. The data obtained in the study were assessed by means of SPSS 17 statistical programme. In the assesment of the data, percentage distribution and averages and t- test in independent groups, cruscall wallis test and Man Whitney U test and chi-square test were used.Results. It was detected that 53.9% of the patients were at 40-60 age group and male, and that 89% of the patients were married. Total score average of LEE scale of the patients was 16.24±11.48. It was found out that the highest score average was 5.60±3.42 in emotional reaction subdimension, and that the lowest score average was 2.39±3.74 in the reaction towards disease.Conslusion. As the score taken from LEE scale increases, the level of revealing emotion scale also increases.