Meme lezyonlarında ayırıcı tanıda kantitatif difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme
The differential diagnosis of breast lesions quantitative magnetic resonance diffusion weighted imaging
- Tez No: 319280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Meme manyetik rezonans görüntülemede değerlendirme yapabilmek için lezyonun morfolojik özelliği ve kontrast tutma dinamiği kullanılmaktadır. Bu iki parametre kullanıldığında meme manyetik rezonans görüntülemenin duyarlılığı yüksek olmakla birlikte özgüllüğü düşük oranlarda bildirilmektedir.Çalışmamızda rutin meme görüntülemesi yapılan olgularda rutin incelemeye ek olarak kontrast madde gerektirmeyen difüzyon ağırlıklı görüntüleme yapılarak lezyonlarda ayırıcı tanıya olan katkısını değerlendirmeyi amaçladık.Nisan 2010 ? Temmuz 2011 tarihleri arasında, meme manyetik rezonans incelemesi için ünitemize başvuran ve rutin meme inceleme yanında difüzyon ağırlıklı görüntüleme yapılan 101 erişkin kadında toplam 109 lezyon çalışma kapsamına alındı. Tüm olgularda histopatolojik tanıya gidildi.Difüzyon ağırlıklı görüntüler 30 sn.'de elde olundu. Manyetik rezonans cihazının konsolunda, özel yazılım aracılığıyla görünür difüzyon katsayısı otomatik olarak ölçülerek harita görüntüleri hazırlandı.Değerlendirmede anormal kontrast tutulumu gösteren solid lezyonlar ve kistlerin konvansiyonel sekanslardaki bulguları yanı sıra difüzyon ağırlıklı incelemedeki görsel analizi ve görünür difüzyon katsayı haritasından ölçülen değerleri not edildi. Konvansiyonel meme manyetik rezonans incelemede saptanan lezyonların difüzyon kısıtlanması varlığı araştırıldı. Kantitatif değerlendirme amacı ile görünür difüzyon katsayı haritalarında ölçüm dairesi kullanarak ölçüm yapıldı. Ölçümler kontrastlanan tümör dokusundan elde edildi. Tümörün nekrotik kısmı ve normal doku ölçüm dairesi dışında bırakıldı.Memenin malign lezyonlarının görünür difüzyon katsayısı benign lezyonlarından anlamlı derecede düşük olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTo evaluate the breast magnetic resonance imaging morphological features of the lesion and the dynamics of contrast enhancement are used. Although, the sensitivity of breast magnetic resonance imaging is high, low rates of the specificity have been reported when these two parameters are used.In this study, we aimed to evaluate the contribution of the diffusion-weighted imaging that does not require contrast agent on differential diagnosis of lesions in addition to the routine examination of breast magnetic resonance imaging.Between April 2010 - July 2011, 109 lesions from 101 adult women, who applied to our unit for breast magnetic resonance investigation and were examined by routine breast examination as well as diffusion-weighted imaging, were included in the study. Histopathological diagnoses were made in all cases.Diffusion-weighted images were obtained in 30 sec. At the console of magnetic resonance imaging device, the map images were automatically created by measuring the Apperent Diffusion Coefficient values through custom software.In the evaluation process, in addition to abnormal contrast enhancement displaying solid lesions and findings in the conventional sequences of cysts, visual analysis of diffusion-weighted examination and measured values of apperent diffusion coefficient map were noted. In detected lesions with conventional breast magnetic resonance imaging examination, the presences of restricted diffusion were investigated. With the aim of quantitative evaluation, measurement circle was used to measure on the Apperent Diffusion Coefficient maps. The measurements were obtained from contrasted tumor tissue. Necrotic portion of the tumor and normal tissue were excluded from the measurement circle.Apperent Diffusion Coefficient value of breast malignant lesions was found to be significantly lower than of the benign lesions.