Tek odacıklı ve çift odacıklı kalıcı kalp pili modlarının koroner kan akımı üzerine etkisi
The effects of one chamber and two chambers based cardiac pacing modes to the coronary blood flow
- Tez No: 319351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR YILMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tek Odacıklı ve Çift Odacıklı Kalıcı Kalp Pili Modlarının Koroner Kan Akımı Üzerine EtkisiGiriş ve Amaç:Çeşitli ritim bozukluklarına bağlı bradiaritmilerin tedavisinde kullanılan kalp pillerinin yaşam kalitesi, morbidite ve mortalite üzerine olumlu etkileri birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Daha önce yapılmış olan çalışmalarda kalıcı kalp pili pacing modunun (tek odacıklı veya çift odacıklı) mortalite üzerine olan etkileri minimal seviyede bulunmuştur. Genel popülasyonda bu etki minimal olmakla birlikte, çeşitli hasta alt gruplarında (özellikle koroner arter hastalığı varlığında) tek odacıklı pacing ile oluşan AV asenkroni ve buna bağlı kardiyak outputta azalma; artmış mortalite ve morbiditeye neden olabilir.Kardiyak resenkronizasyon tedavisi (KRT) ile yapılan araştırmalarda üç odacıklı kalp pilleri ile intraventriküler ve interventriküler senkroni sağlandığında koroner kan akımının arttığı gözlenmiştir. Biz de çalışmamızda kardiyak pacing modunun (tek ve çift odacıklı) koroner kan akımı üzerine etkisini araştırmayı planladık.Materyal ve Metod:Çalışma için değerlendirilen toplam 38 hastanın 26'sı çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara işlem öncesi kalp pili kontrolü yapıldı. Hastalara rutin ekokardiyografik inceleme yapıldı. Ardından VDD-DDD modlarında pulsed Doppler ile tespit edilen distal LAD koroner akım profili kayıt edildi. Kalp pili VVI moda alınarak hastalar 30 dakika gözlem altında bekletildi. Ardından VVI modda distal LAD koroner akım profili kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
The Effects of One Chamber and Two Chambers Based Cardiac Pacing Modes to the Coronary Blood FlowIntroduction and Objective:The positive effects of pacemakers, which are used in the treatment of bradyarrhytmias due to various rhythm disorders, over quality of life, morbidity and mortality are proven in many studies. In the previous studies the effects cardiac pacing modes (one chamber or two chambers based) over mortality are found minimally. In general population this effect is minimal, but in patient subgroups (especially with coronary artery disease) the AV asynchrony, which arises due to one chamber based cardiac pacing, and the impairment of cardiac output due to AV asynchrony may cause to the increase of mortality or morbidity.In the studies with cardiac resynchronization therapy (CRT), it is observed, that the coronary blood flow increases, when the intraventricular and interventricular synchrony are provided with three chamber pacemakers. In our study we planned to investigate the effects of cardiac pacing modes (one chamber and two chambers based) to the coronary blood flow.Material and Method:From whole 38 evaluated patients, 26 patients are included in the study. The pacemaker follow up is performed in all patients before the procedure. Routine echocardiographic examination is performed to the patients. The distal LAD coronary flow profile, which is determined with pulsed Doppler, is recorded in VDD-DDD modes. Patients are rested 30 minutes in the observation room after the pacemaker is turned to VVI mode. After this period the distal LAD coronary flow profile is recorded in VVI mode, again.