Uluslararası Hukuka üçüncü dünya yaklaşımları
Third world approaches to International Law
- Tez No: 319412
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tezin konusu Uluslararası Hukuka Üçüncü Dünya Yaklaşımları'dır (Third World Approaches to International Law-TWAIL). 1990'ların ortalarında, anaakım uluslararası hukuk yaklaşımlarını ve uluslararası hukukun kendisini eleştiren yeniakım uluslararası hukuk yaklaşımları arasında yer almaya başlamıştır. Bu eleştiri, post-kolonyalizmin ?Avrupamerkezcilik karşıtlığı gibi- temel argümanlarını yansıtmakta ve bunları uluslararası hukuk alanına uygulamaktadır. TWAIL düşünürlerinin temel varsayımları, İkinci Dünya'nın yokluğu durumunda dahi Üçüncü Dünya'nın bir mevcudiyeti olduğudur. Bu bakımdan, TWAIL düşünürleri, uluslararası hukukta Batı ile ?geride kalanlar?ın arasındaki eşitsizlikleri göstermek ve uluslararası hukuk normlarını Üçüncü Dünya halkları yararına dönüştürmek ve yorumlamak yoluyla bu eşitsizliği çözmek için önerilerde bulunmak amacını taşımaktadırlar. Bu tez, Uluslararası Hukuka Üçüncü Dünya Yaklaşımları'nı değerlendirmeyi ve bu süreçte Üçüncü Dünyacılık'ın dönüşümüne yol açan tarihsel koşulları ve mevcut küresel ekonomi politiği incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Third World Approaches to International Law (TWAIL). In the mid 1990s, TWAIL was inaugurated as one of the new stream approaches to international law which aims to criticize the mainstream international law approaches and international law itself. By this criticism, it reflects the main arguments of post-colonialism such as opposing Eurocentrism and applies them to the international law area. The basic assumption of TWAILian scholars is the existence of the Third World as an entity, even after the non-existence of the Second World. In that sense, TWAILian scholars try to show the unequal aspects between the West and ?the rest? in international law and suggest certain practices to solve this inequality by transforming and interpreting the norms of international law in favor of Third World peoples. This thesis intends to evaluate Third World Approaches to International Law, including the historical circumstances and contemporary global political economy that caused the transformation of Third Worldism.