Reassessing the Timar system: The case study of Vidin (1455-1693)
Timar sisteminin yeniden değerlendirilmesi: Vidin örneği (1455-1693)
  1. Tez No: 319530
  2. Yazar: MUHSİN SOYUDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Timar sisteminin doğası ve değişimini Vidin örneğinde tekrar ele alan bu çalışma mikro tarih analizlerinden de yararlanmakla birlikte uzun dönem (long durée) yaklaşımını temel almaktadır. `Timar takibi' olarak adlandırılan, mufassal, icmal, ruznamçe, cebe, tahvil ve yoklama defterlerinin sistematik bir analizini öneren ve bu kaynakların güvenilirliklerinin daha iyi bir şekilde değerlendirilmesini ve konuya daha geniş bir çerçeveden bakmayı sağlayan, bir yöntem sunmaktadır.Bu çalışmanın belli başlı hedeflerinden birisi on altıncı yüzyıl terminolojisi üzerine kurulmuş timar sistemine dair geleneksel algının sorgulanmasıdır. Burada önerilen düşünce timar sistemin klişeleşmiş formuna ancak 1530'lardan sonra evrimleştiğidir. Bu değişim esas olarak timar sisteminin iki katmanlı yapısının klasikleşmiş üç katmanlı yapısına evrilmesi olarak betimlenmiştir.Bunun yanında, timar sisteminin dönüşümü, aynı zamanda çözülüşü, sistemin kendi paradokslarının birer meselesi olarak ele alınmıştır. Buradaki argüman sistemin gelişiminin aynı zamanda sistemin kendi çözülmesine yol açtığıdır. Bu bağlamda, devletin/sultanın arazilerinin genişlemesi anlamında haslaşmanın timar sisteminin gelişmesinde rol oynamasının yanında onun çözülmesinde de rol oynadığı vurgulanmakladır. Benzer bir şekilde, merkezileşme politikaları sonucunda timar sistemi büyük bir oranda merkezi devletin kontrolüne girerken; aynı zamanda bu politikalar devletin bu kontrolü yitirmesine de neden olmuştur. Bu çelişkili dönüşümünün bir kavramsallaştırması olan timarın soyutlaşması bu süreci anlatmaktadır.Son olarak, bu çalışmada timar sistemi genel bir Osmanlı sisteminin ya da kompleksinin bir parçası olarak ele alınmaktadır. Askeri alan olarak adlandırılan yapı timar sisteminin üzerinde yükseldiği alanı ifade etmektedir. Bu alanın organizasyonun üç aşaması detaylı bir şekilde irdelenmekte, bu alanın Osmanlıdaki diğer alanlarla olan ilişkisi tartışılmaktadır. Bu tartışmadan hareketle varılan sonuç bu askeri alanın haslaşma ve özelleşme süreçlerinin sonunda diğer alanlara dâhil olduğudur.
Özet (Çeviri)
This dissertation is based on a long durée approach and utilizes micro historical analyses to reconsider the nature and transformation of the timar system through a case study of the sancak of Vidin. It presents a method that I call timar tracking which allows a systematic analysis of various primary sources such as; mufassal, icmal, ruznamçe, cebe, tahvil and yoklama registers, which facilitates a better evaluation of the reliability of sources and a wider picture of the issue.One of the main concerns of the study is to question the conventional understanding of the timar system that has been mainly built upon the terminology of the sixteenth century. The argument offered here is that the timar system evolved into its orthodox form after 1530. This transition is simply described as the change from two-layered to tripartite form of the timar system.Moreover, the transformation of the timar system, so its degeneration, is handled as a matter of systemic paradoxes. The argument is that the development of the system also made it vulnerable. In this sense the process of the hassification, meaning the expansion and development of state/sultan?s lands, both contributed to the further development of the timar system and made it dissolve. Similarly, centralization policies of the state resulted in the timar system being highly controlled by the government; but those same policies actually led to the central state losing control over the system. This occurred through what I term the abstraction of the timar is a conceptualization of the paradoxical transformation of the system.Lastly, the timar system is approached as one of several components of a general Ottoman complex/system. What I call military sphere is the area on which the timar system was built. The three stages of the transformation of the organization of this sphere, as well as, the inter-relations between the other spheres are discussed in detail. Finally, it is concluded that the military sphere was occupied by other spheres, which occurred in Vidin through hassification and privatization.