Kûfe nahiv ekolü ve başlıca temsilcileri
Kûfa grammar school and leading representatives
- Tez No: 319811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmamızdaki amacımız; dil, Arap dili ve nahivle ilgili özet bilgiler verdikten sonra Kûfe mektebinin nahiv meseleleriyle ilgili görüşlerini değerlendirmek ve başlıca temsilcileriyle ilgili çeşitli kaynaklardan derlenmiş bilgiler sunmaktır.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ?Dil, dilin doğuşu ile ilgili nazariyeler, dilin kısımları, Arapça'da lahnın ortaya çıkması, yaygınlaşması ve Arap nahvi hakkında genel bir bilgi sunulmuştur.Birinci bölümde Kûfe nahiv ekolünün metodolojisi, terminolojisi ve Basra ekolü ile ihtilafa düştükleri hususlar ele alınmıştır.İkinci bölümde ise Kûfe ekolünün önde gelen temsilcileri hakkında çeşitli kaynaklardan tesbit edilen bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study at first we gave short information about the language, Arabic language and grammar . We aimed to present information about grammar that we gathered from the variety of resourses of Kufe school leading representatives.Our thesis consists of three parts. In the introduction part ? We tried to present an overview about Arab grammar, Language, theories of birth of language, parts of language, appereance of speech errors in Arabic and become common?In the First part we tried to examine issues within a particular classification of Grammar school of Kufa methodology, terminology, and find themselves in conflict with a school of BasraIn the second part, We made an effort to present the information that we gathered from the variety of resourses of Kufe school leading representatives.