Ağrı Devlet Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı'nda maliyetleme
Costing of Biochemistry Laboratory in Ağrı State Hospital
  1. Tez No: 319812
  2. Yazar: MELİK YOLCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Devlet Hastanelerinde öncelik kar değil topluma hizmettir. İster kâr amaçlı olsun ister olmasın tüm hastanelerde sağlık hizmetlerin bir maliyeti vardır ve bu maliyetin bilinmesi kaynakların etkin dağılımında, maliyetlerin kontrolünde ve verimliliğin arttırılmasında son derece önemlidir. Sağlık sisteminin alt sistemini oluşturan hastanelerin, kendilerine tahsis edilen kıt kaynakları en yüksek faydayı sağlayacak şekilde kullanmaları gerekmektedir. Hastanelerde verilen hizmetlerle ilgili olarak ortaya çıkan maliyetlerin oluşumunun belirlenip izlenmesi, etkili bir maliyet muhasebesi sisteminin varlığı ile mümkündür. Bu sebeple bu çalışmada, genel üretim giderlerinin mamul ve hizmetlere yüklenmesinde daha doğru birim maliyet hesaplamasına olanak veren, işletmenin politikalarına ve stratejik kararlar alınmasına daha sağlıklı bilgiler sunacak olan faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
At state hospitals, the priority is not profit, it is to service to the community. Whether or not for profit there is a cost to health services in all hospitals, and to know this cost is extremely important for efficient allocation of resources, controlling costs and increasing productivity. The hospitals that make up the subsystem of health system, must use the resources that allocated to its, most efficiently. Monitoring and identifying the cost of the services in hospitals, are possible by the presence of an effective cost accounting system. For this reason, in this study, activity-based costing method was used that allow more accurate calculation of unit cost for loading of overhead expenses to product and services, and will provide more reliable information about the entity's policies and strategic decisions.