İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse senedi getirileri ve işlem hacmi ilişkisi
The relationship between stock return and trading volume in Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 319934
  2. Yazar: MELTEM ÜSTÜN GÜMRAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÇUKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışma, İMKB100 endeksi ile işlem hacmi arasındaki dinamik ilişkinin incelenmesini kapsamaktadır. Çalışmada 2 Ocak 1990 ile 17 Ağustos 2011 yılları arası 5388 günlük dönemde Granger nedenesellik ve VAR analizi kullanılarak dinamik ilişkiler ortaya koyulmuş ve getiriden işlem hacmine doğru tek yönlü bir nedensellik saptanmıştır. GARCH modeli kullanılarak dağılımların karması hipotezi test edilmiş ve hipotezin Türkiye'de geçerli olmadığına dair bulgulara ulaşılmıştır. Negatif değişimlerin işlem hacmini daha çok artırdığı belirlenmiştir. Çalışmada son olarak endeks değişimi ile işlem hacmi arasında zamanla değişen korelasyon incelenmiş ve dönemsel farklılıklar üzerinde durulmuştur. Özellikle kriz dönemlerinde korelasyonun azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the empirical dynamic relationship between XU100 returns and trading volume. Sample includes 5388 closing price and trading volume for the period between january 2nd 1990 and August 17th, 2011. Granger causality and VAR methods employed to analyse dynamic relations between variables and results suggest that there is one way causality from index return to trading volume. Mixture of Distributions Hypothesis tested by GARCH models and supported results have been reached. Negative returns increase trading volume relative to positive returns. In the last part of the study, time varying correlations between trading volume and index returns and periodic differences examined. Especially during great shocks correaltions decrease.