Bireysel ve kurumsal hazıroluşun teknoloji kabulüne etkisi: Elektronik insan kaynakları yönetimi (e-İKY) alanında ampirik bir araştırma
An investigation of the effects of individual and organizatinal readiness on technology acceptance: An ampiric research on electronic human research management (e-HRM)
  1. Tez No: 320079
  2. Yazar: MURAT ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, ?Bireysel Teknolojik Hazıroluşun ve Kurumsal Hazıroluşun Teknoloji Kabulüne Etkileri? araştırılmıştır. Bunun için e-İKY uygulamalarını kullanacak olan bireylerin teknolojiye yönelik tutumlarının yanı sıra Kurumsal Kaynaklar, Kurumsal Teknik Destek, Bilgi Politikası, Kurumsal Yenilikçilik Algısı, İşgören Teknik Yeterlilik Algısı değişkenleri aracılığıyla da e-İKY uygulamaları için kurumların hazıroluş düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.Daha sonra Bireysel Teknolojik Hazıroluşun ve Kurumsal Hazıroluşun, e-İKY Uygulamalarına Yönelik Fayda Algısını, e-İKY Uygulamalarına Yönelik Kullanım Kolaylığı Algısını ve e-İKY Uygulamalarına Yönelik Kullanım Niyetini etkileyip etkilemediği belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışmada kullanılan veriler, İstanbul Sanayi Odası tarafından 2009 yılı verilerine göre belirlenen Türkiye'deki en büyük 500 işletmenin, insan kaynakları bölümünde direktör, müdür ya da uzman ünvanlarıyla çalışan kişiler tarafından doldurulan toplam 86 adet anket sonucundan elde edilmiş ve analize tabi tutulmuştur. Araştırma modeli, A. Parasuraman'ın Teknolojik Hazıroluş ve Fred D.Davis'in Teknoloji Kabul Modeli olmak üzere iki farklı teori üzerine temellendirilmiştir.Araştırma sonucunda, Bireysel Teknolojik Hazıroluşun e-İKY Uygulamalarına Yönelik Algılanan Fayda'yı ve e-İKY Uygulamalarının Kullanımına Yönelik Niyet'i etkilediği, e-İKY Uygulamalarına Yönelik Algılanan Kullanım Kolaylığını etkilemediği görülürken; Kurumsal Hazıroluş değişkenlerinin tümünün, e-İKY Uygulamalarına Yönelik Fayda Algısını, e-İKY Uygulamalarına Yönelik Kullanım Kolaylığı Algısını ve e-İKY Uygulamalarına Yönelik Kullanım Niyetini etkilediği görülmüştür.Teknoloji kabulü kapsamında, e-İKY Uygulamalarına Yönelik Fayda Algısının, e-İKY Uygulamalarına Yönelik Kullanım Kolaylığı Algısını ve e-İKY Uygulamalarına Yönelik Kullanım Niyetini etkilediği; benzer şekilde e-İKY Uygulamalarına Yönelik Kullanım Kolaylığı Algısınının ve e-İKY Uygulamalarına Yönelik Kullanım Niyetini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of individual technology readiness and organizational readiness on technology acceptance is investigated. For this purpose, both attitudes of individuals towards technology who are going to use e-HRM practises and the readiness level of the organizations for e-HRM practises is tried to determine by means of variables such as Organizational Resources, Organizational Technic Support, Information Policy, Perceived Organizational Innovativeness, Perceived Employee Technical Competency.Later it is tried to determine if individual technology readiness and organizational readiness affects Perceived usefulness towards e-HRM practises, perceived ease of use towards e-HRM practises and behavioral intention towards e-HRM practises.The data used for this study were collected and analyzed from 86 questionaires filled by persons who are employed as director, manager and expert reputations in Human Resource Department in top 500 largest private sector companies in Turkey that are determined according to the data from İstanbul Chamber of Industry in 2009. The research model based on two different theories: Parasuraman?s technology readiness and Davis' technology acceptance model.The results of the study show that individual technology readiness affects Perceived usefulness towards e-HRM practises and behavioral intention towards e-HRM practises but it doesn?t affect perceived ease of use towards e-HRM practises. The results also show that all the varriables of organizational readiness affects Perceived usefulness towards e-HRM practises, perceived ease of use towards e-HRM practises and behavioral intention towards e-HRM practises.On the other hand, technology acceptance affects Perceived usefulness towards e-HRM practises, perceived ease of use towards e-HRM practises and behavioral intention towards e-HRM practises. Similarly perceived ease of use towards e-HRM practises affects behavioral intention towards e-HRM practises.