İngiliz dili eğitiminde kullanılan bir ders kitabında genel ingilizcede en sık karşılaşılan 2000 kelimenin içerik, dağılım ve tekrar şekilleri
  1. Tez No: 320176
  2. Yazar: FATMA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Amaçlı örnekleme yöntemi kullanılan korpus tabanlı bu çalışmada, genel İngilizcede en sık karşılaşılan 2000 kelimenin (West, 1953) bir yabancı dil (İngilizce) ders kitabında içerik (load), dağılım ve tekrar şekilleri araştırılmıştır. Analiz için, Türkiye' de birçok ilköğretim okulunun 8. sınıflarında zorunlu olarak okutulan, `Spot-On, Grade-8' adlı ders kitabı seçilip kitabın okuma metinleri; genel İngilizcede en sık karşılaşılan ilk 1000 kelimenin, genel İngilizcede en sık karşılaşılan ikinci 1000 kelimenin ve akademik kelimelerin yer aldığı üç kelime listesini içeren `Range' adlı özel bir bilgisayar programında incelenmiştir.Ders kitabının okuma metinleri, genel İngilizcede en sık karşılaşılan 2000 kelimenin kitapta hangi ölçüde yer aldığını, dağıtıldığını ve tekrar edildiğini bulmak amacıyla incelenmiştir. Kitabın kelime içeriği bağlamında; kitabın okuma metinlerinde toplam 2200 farklı kelimenin (token), 747 kelime türünün (type) ve 512 kelime ailesinin (word family) yer aldığı belirlenmiştir. Kelime içeriği, genel İngilizcede en sık karşılaşılan 2000 kelime ile kıyaslandığında, sonuçlar; birinci kelime listesinin ders kitabında baskın bir biçimde yer aldığını, genel İngilizcede en sık karşılaşılan ikinci 1000 kelimenin ise oldukça belirsiz bir biçimde yer aldığını ortaya çıkardı ki bu ders kitabının kelime içeriğinin oldukça sınırlı olduğunu gösteriyordu, ve ders kitabında nadiren karşılaşılan kelimelerin (infrequent words) de az sayıda yer aldığı belirlendi. Sık karşılaşılan 2000 kelimenin dağılım biçimi bağlamında; ne genel İngilizcede en sık karşılaşılan 2000 kelimenin yer aldığı iki kelime listesinin ne de en sık karşılaşılan kelimelerin kitapta tutarlı (balanced) bir dağılım göstermediği görülmüştür. Tekrar bağlamında ise; çalışmanın sonuçları, genel İngilizcede en sık karşılaşılan kelimelerin tekrar (frequency) değerlerinin hem üniteler içerisinde hem de bir bütün olarak kitapta oldukça düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır.Spot-On, Grade-8 adlı ders kitabında genel İngilizcede en sık karşılaşılan 2000 kelimenin (West, 1953) içerik, dağılım ve tekrar şekillerini araştırmayı amaçlayan bu çalışmanın sonuçları doğrultusunda, bu ders kitabında kelime seçimine, dağılımına ve tekrarına daha çok önem verilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bir yabancı dil ders kitabının kelime içeriğinin bugüne kadar araştırılmamış yönlerini inceleyen bu çalışmanın, bundan sonra ders kitaplarının kelime içeriğine yönelik gelişmelere katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this corpus-based study employing purposive sampling method; loading, distribution, and repetition patterns of the 2000 high frequency words of General English (West, 1953) were searched for in an EFL course book. For the analysis, the course book; Spot-On, Grade-8, used compulsorily in most of Turkish state schools, was selected and the `reading spots? (reading sections) of the book were examined by applying Range, a special computer programme, covering three ready-made base word lists; Word List 1 involving the first most frequent 1000 words of General English, Word List 2 involving the second most frequent 1000 words of General English and Word List 3 involving the academic words.`Reading spots? of the course book were examined to discover to what extent the 2000 high frequency words of General English are covered, distributed and repeated within distinct units, and within the course book. As for the vocabulary load, it was observed that the `reading spots? of the book involve 2200 tokens, 747 types, and 512 word families. When the vocabulary load was compared with the 2000 high frequency words of General English, the results suggested that Word List 1 asserts its dominance on the vocabulary coverage of the book, however, the book involves quite an insignificant number of words from the second most frequent 1000 words of General English, which reveals the limited vocabulary coverage in the book, and the number of infrequent words is small in the book. Concerning the distribution patterns of the 2000 high frequency words, it was observed that neither the distribution of two word lists nor the distribution of high frequency words within the book was balanced. In terms of the repetition, the results of this study revealed that the frequency values of the high frequency words of General English were low both within the units and within the book.Based on the results, this study aiming to investigate loading, distribution, and repetition patterns of the 2000 high frequency words of General English (West, 1953) in the course book; Spot-On, Grade-8, concludes that a considerable attention should be paid to vocabulary selection, distribution, and repetition in the course book. By examining unexplored dimensions in vocabulary of an EFL course book, this study hopefully contributes to future improvements in vocabulary coverage of EFL course books.