Bilgi ve iletişim teknolojileri temelinde yeni ekonominin ekonomik büyümeye etkisi: Teori, literatür ve uygulama
The ımpact of new economy on economic growth on the basis of ınformation and communication technologies: Theory, literature and application
- Tez No: 320199
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BERBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak, yeni ekonomi kavramı ele alınmış ve ardından teorik olarak bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine değinilmiştir. Daha sonra, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin değişik ülke deneyimleri ile incelendiği ampirik literatür araştırması yapılmıştır. Son olarak, zaman serisi analiz yöntemleri kullanılarak 1980-2008 döneminde Türkiye ekonomisinde ve panel veri analiz yöntemlerinden yararlanılarak da 1995-2008 döneminde gelişmiş ve gelişmekte olan toplam 53 ülkede, söz konusu teknolojilerin ekonomik büyümeye etkisi araştırılmıştır.İlişkinin Türkiye ekonomisinde araştırıldığı zaman serisi analiz sonuçları, incelenen dönemde bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyümeyi tek başına etkileyemediğini, fakat, teoride de öngörüldüğü şekilde, fiziki ve beşeri sermaye yatırımları ile desteklenmesi durumunda ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkileyebildiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, panel veri analizi de gelişmiş ülkelerde daha yüksek olmakla birlikte hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde bilgi ve iletişim teknolojilerinin büyüme üzerinde pozitif etkide bulunduğunu göstermiştir. Ekonometrik analizden elde edilen tüm sonuçlar, bilgi ve iletişim teknolojilerinin günümüzde kalkınmanın ve sürdürülebilir yüksek oranlı ekonomik büyümenin sağlanmasında önem verilmesi gereken stratejik faktör olduğu şeklindeki teorik varsayımı açık bir şekilde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the concept of new economy are considered and then the effects of information and communications (ICT) technologies on economic growth in theorical framework are explained. Next, the relationship between information and communications technologies and economic growth in the empirical literature are reviewed for the various countries. Finally, the effects of these technologies on economic growth analyzed for Turkish Economy for the time period 1980-2008 by using time-series analysis methods. The similar analysis are done for 53 different countries that consist of developed and developing countries for the period 1995-2008 by panel data analysis methods.The results of time series analysis indicate that information and communications technologies alone do not have a significant impact on economic growth in the period examined Turkish Economy. However, as theory suggests, when these technologies supported by physical and human capital investments, it is documented that it has a significant effects on economic growth. At the same time, panel data analysis shows that information and communications technologies has a positive impact on economic growth in both developed and developing countries, but the effects is stronger in developed countries. All results obtained from econometric analysis clearly support the theoretical hypothesis that information and communication technologies must be currently regarded as an important strategic factor in order to provide development and sustainable high rated economic growth.