The relationship between unionization, productivity and firm efficiency: Evidence on the chemical industry in Turkey
Sendikalaşma verimlilik ve firma etkinliği ilişkisi: Türkiye kimya sektöründe bir araştırma
  1. Tez No: 320422
  2. Yazar: NURGÜN KOMŞUOĞLU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKER DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkiye Kimya sektöründe sendikalaşmanın verimlilik üzerine etkilerinin incelenmesidir. Veriler 1998-2006 yılları arasında ISO'nun yaptığı değerlindirmede ilk ve ikinci beşyüze giren firma verileridir. Araştırmada parametrik ve nonparametrik sayısal araştırma yöntemleri kullanılmıştır.Parametrik bir yöntem olan ANOVA analizi iki şekilde uygulanmıştır. İlk olarak, tüm kimya firmaları analize katılarak sendikalaşma durumuna göre (sendikalı, sendikasız ve yetkisiz sözleşmeli) firmaların verimlilik ve verimliliğe etkili faktörler incelenmiştir. Ardından, kimya alanı firmaları benzer faliyetlerine göre altgruplarına (genel kimya, ilaç, petrol ve plastik) ayrılarak ANOVA analizi tekrar uygulanmış ve sendikalılığın firma verimliliğine etkisinin kimya alt faliyet alanlarına göre nasıl farklılık gösterdiği incelenmiştir.İkinci bir parametrik yöntem olan regresyon analizinde Cobb-Douglas üretim fonksiyonunun modifiye edilmiş bir şekli kullanılarak sendikalı firmalarda verimlilik etkisi incelenmiştir.Nonparametrik bir araştırma yöntemi olan Veri Zarflama Analizi ile 1998-2006 yılları arasında her bir yıl için sendikalı ve sendikasız firmaların birbirlerine göre göreceli olarak etkinlik skorları tespit edilmiştir. Ayrıca bu yöntem kullanılması ile sendikalı ve sendikasız firmlarda yıl bazında verimlilik karşılaştırması yapılmıştır.Bunu takiben yine non-parametrik bir yöntem olan Malmquist Productivity analizi, 1998-2006 yılları arası panel veri seti kullanılarak uygulanmıştır. Malmquist Productivity Index kullanılarak 9 yıllık dönem içerisinde sendikalı veya sendikasız firmalardaki etkinlik değişimleri göreceli olarak tespit edilmiştir.Son olarak yapılan ampirik yöntemlerin sonuçlarına ve olası nedenlerine ışık tutabilmek için derinlemesine mülakat yöntemi bazı firmalara ayrıca işveren ve işçi sendikalarına uygulanmıştır. Sonuç olarak, sendikasız firmalar sendikalı ve yetkisiz sözleşmeli firmalara göre daha verimli bulunmuş, ayrıca sendikalı firmalar da sendikalaşma oranındaki artışın verimliliği arttırıcı etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to review the effects of unionization on productivity in the Turkish Chemical sector. The data proceed from the firms listed in the first and second five hundred firms in the review conducted by ICI (Istanbul Chamber of Industry) between 1998-2006. Both parametric and nonparametric research methods were used in the study. ANOVA analysis as a parametric method was employed in two different ways. First, by including the totality of the chemical sector firms considered, the degrees of productivity of the firms and factors that may affect the productivity were investigated in terms of unionization status (union, non-union and ?nonbinding collective agreement? groups). Then, after the firms were arranged within subgroups (general chemicals, pharmaceuticals, oil and plastics), ANOVA analysis was applied again to investigate the differences between the effects of unionization on corporate productivity with regard to these subgroups. In the second parametric method, panel regression analysis was applied to unionized firms, by employing a modified Cobb-Douglas production function. Then, by means of Data Envelopment Analysis, another non-parametric research method, the relative productivity scores in union and non-union firms were computed for each year in the 1998-2006. This method enabled productivity comparisons between union and non-union firms on an annual basis. Later, another nonparametric method, Malmquist Productivity analysis was applied using the panel data set between 1998-2006 period. Malmquist Productivity Index, made it possible to determine the productivity shift in union and non-union firms within the 9 year period in a comparative manner. Finally, in-depth interviews were conducted with a number of firms as well as with labor and employer unions in order to highlight the results.İn conclusion, nonunion firms were found more productive compared to the union and ?nonbinding agrrement firms?. Besides, it was detected that increase in union density in union firms has a productivity raising effect.