Sinop ilinde kültürel çekicilikler ve turizm amaçlı kullanım olanakları
Cultural atractiveness in Sinop and use opportunities for tourism purposes
- Tez No: 320491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Turizmden beklentilerin değişmesi ve seyahat güdülerinin çeşitlenmesi ile birlikte son yıllarda değişik turizm türlerine olan ilginin arttığı görülmektedir. Özellikle, kültür faktörü günümüzde kişilerin önemli bir seyahat etme nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.Kültür turizmi, yeni kültürleri tanımak, geçmişteki kültürlerle buluşmak, insanların kendi kültürlerinin dışında diğer toplulukların da kültürlerini öğrenmek amacıyla gerçekleştirilen turizm faaliyetlerini kapsar. İnsanların kültürel açıdan zengin bölgeleri görmek, oradaki yaşam biçimlerini öğrenmek ve izlemek, kültürel değerleri bir anı olarak saklamak isteği gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle turizme bu amaçla katılan turistler kırsal yerleşim yerlerine gitmek, yerel halkın yemeklerini tatmak, halk gösterilerini izlemek, festivallere katılmak ve eski el sanatlarını görmek istemektedirler.Eski çağlardan beri deniz ve ticaret kenti olarak bilinen Sinop Anadolu'nun en eski şehirlerinden biridir. Tunç çağından günümüze dek çeşitli uygarlıkların buluştuğu Sinop'u yüzyıllardır bu kadar vazgeçilmez kılan coğrafi konumudur. Sinop şehri tarih boyunca güçlü kalesi ve doğal limanı ile dikkat çekmiştir.Sinop'ta Karadeniz'e hakim olmak isteyen bütün uygarlıkların izlerini bulmak mümkündür. İlk bir Helen kolonisi olarak kurulan şehir Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların ve Osmanlıların hakimiyetinde kalmıştır. Sinop'un ilk kolonist hareketlerden başlayarak sürekli yerleşim alanı olması bugün Sinop'ta farklı dönem ve kültür katmanlarının izlerinin bulunmasını sağlamıştır.Bu çalışmada, Sinop ilindeki kültürel turizm kaynakları belirlenecek, ayrıca turistlerin demografik özellikleri, seyahat amaçları, Sinop ilinin kültürel çekicilik unsurlarına ilişkin algıları değerlendirilerek Sinop'un kültürel turizm potansiyeli ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Changing expectations of tourism together with the diversification of travel motives, in recent years interest in different types of tourism increased. In particular the culture factor emerges as an important reason for people to travel today.Cultural tourism, performed in order to cover the activities of tourism is get to know new cultures, meet with past cultures, to learn about the cultures of people of other communities outside of their own culture. To see culturally rich regions of, to learn and to monitor the lifestyles in there, desire to keep as a memory of the cultural values are increasing day by day. Especially tourists who go to rural settlements for this reason want to have food at the local community, to monitor public performances, festivals to attend and to see the old crafts.Sinop is one of the oldest city in Anatolia and known as maritime and commercial since ancient times. Bronze Age to the present Sinop meets various civilizations and geographical location makes Sinop indispensable in hundred years. The city of Sinop, has attracted attention with a strong castle and a natural harbor throughout history.In Sinop, it is possible to find traces of all civilizations who wants to dominate the Black Sea. First, the city was founded as a colony of a Helen and after it was under Romans, Byzantines, Seljuks and Ottomans. Because of Sinop is continuous residential area starting with the first colonists movements, traces of different periods and cultural layers has to be found in there.In this study, cultural tourism resources will be determined by in the province of Sinop, also the demographic characteristics of tourists, travel purposes, evaluating the attractiveness of cultural perceptions about aspects of the province of Sinop and Sinop's cultural tourism potential is introduced.