Performans değerleme aracı olarak gizli müşteri uygulamaları ve yönetimi; 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri örneği
Applications of mystery shopping as a means of performance evaluation and management a research on four and five star hotel enterprises
  1. Tez No: 320504
  2. Yazar: SERAP TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE AYDIN TÜKELTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışması günümüzde giderek önemi artmaya başlayan ve performans değerleme aracı olarak kullanılmaya başlanan gizli müşteri uygulamaları hakkında bilgi vermek ve etkin bir gizli müşteri yönetiminin koşullarını insan kaynakları açısından değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Hizmet kalitesinin doğrudan işgörenlerin performansına dayalı olduğu turizm işletmelerinde, işgörenlerin performanslarının değerlenmesi ve hizmet sürecindeki aksaklıkların önlenebilmesi için bu süreçlerin iyileştirilmesi çok önemlidir. Turizm işletmeleri açısından gizli müşteri uygulamaları işgörenlerin performanslarını arttırmaya ve ölçmeye yarayan etkin bir metottur.Gizli müşteri uygulamaları ve yönetimi işgörenlerin algılarının derinlemesine incelenmesi için iyi bir araçtır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar hem işgören performansının artmasına hem de müşteri tatmininin sağlanmasına değer katmaktadır.Çalışmada, Antalya ilinde yer alan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama yapılarak, gizli müşteri uygulamalarının işgörenler açısından gelişme adına iyi bir uyarıcı olabileceği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to inform about applications of mystery shopping which are used as a means of performance evaluation and whose significance increases gradually nowadays and to evaluate conditions of an effective mystery shopping management in terms of human resources.In tourism enterprises in which servers? performance directly relies on quality of service, evaluation of servers? performance and amelioration of the process of service are quite substantial so as to preclude troubles in these processes. From the point of tourism enterprises, applications of mystery shopping are efficient methods that provide to increase and measure performance of servers.Applications and management of mystery shopping are considerable vehicles for investigating servers? perceptions profoundly. The results obtaining from this research contribute to both increase of a server?s performance and a client?s satisfaction.In this study, it has been attempted to put forth that applications of mystery shopping can be significant stimulants in terms of servers? process of development by performing an application in four and five star hotel enterprises located in Antalya.