Ödüllendirmenin örgütsel bağlılığa etkisi: İstanbul' daki beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of awarding on organizational commitment: a research on the five star hotels in İstanbul
  1. Tez No: 320943
  2. Yazar: IŞIL USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
İnsan kaynakları organizasyonların en önemli bileşenidir. Rekabetin her geçen gün arttığı küresel dünyada, etkili ve verimli çalışanlara sahip olmak organizasyonlara büyük avantajlar sağlamaktadır. Çalışanlar, organizasyonun amaçlarına ulaşmasını sağlayan kişilerdir. Bunun için çalışanlar ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını isterler. Ödüller, çalışanların ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sağlar.Ödüllendirme, organizasyonun amaçları için çalışanların yeteneklerini kullanmasını sağlamak amacıyla kullanılan önemli araçlardan birisidir. Ödüllendirme sisteminin ana amacı doğru insanları doğru zamanda organizasyona çekmek, elde tutmak ve motive etmek olarak kabul edilir.Örgütsel bağlılık, gelişen iş dünyasında örgütsel hedeflerin başarılmasında önemli ve vazgeçilemez bir rol oynar. Örgütsel bağlılık, çalışanların istek ve ihtiyaçlarının tatminin bir sonucudur. Kaliteli mal ve hizmet üretimini sağlamada ve işgören devir hızını azaltmada önemli bir araçtır.Çalışmanın ilk bölümünde ödüllendirme ve örgütsel bağlılık kavramlarından bahsedilmekte, ikinci bölümde otel kavramı, ödüllendirme ve örgütsel bağlılık çeşitleri açıklanmaktadır. Son olarak da üçüncü bölümde İstanbul' daki beş yıldızlı otellerde çalışanlar üzerinde ödüllendirmenin örgütsel bağlılığa etkisini ölçmek amacıyla uygulanan ankete ait bulgular ve analizler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Human Resource are important component of organizations. In a global world where competition is being increase, effective and profitable employees provide to achieve the goals of organizations. Therefore employees want to supply with needs and expectations. Rewards provide them.Rewarding is one of the important means which is used to provide the abilities of employees for organizations objectives. Employees are considered as the main objectives of the reward systems to attract the right people right on time, to retain them and to motivate.The terms organizational commitment play a important and indispensible role in our developing business world in order to achieve the organizational goals. Organizational commitment is a conclusion of maintain employees satisfaction. It is an important instrument for quality goods and services, maintain customers satisfaction and reduces employee turnover.In the first part of this study; the notions of rewarding ang organizational commitment. In the second part; the notions of hotel, types of rewarding and organizational commitment are explicated. Finally in the third part, findings and analysis which have been gained by the questionnaire, that has been implemented on the employees who work in the five star hotels of İstanbul, in order to measure the effect of rewarding on organizational commitment, are displayed.