English language teachers' perceptions of and engagement in research
İngilizce öğretmenlerinin araştırmaya yönelik algıları ve katılımları
  1. Tez No: 320968
  2. Yazar: MELİKE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHLİSE COŞGUN ÖGEYİK, YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması İngilizce öğretmenlerinin araştırmaya yönelik algılarını ve katılımlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle çalışma, İngilizce öğretmenlerinin araştırma algılarını, okuma ya da yapma yoluyla araştırmaya katılım düzeylerini, araştırmaya katılımlarını sağlayan ya da engelleyen etmenleri ve kurumsal araştırma kültürü algılarını incelemektedir. Araştırma, çoklu yöntem kullanılan tarama modelinde tasarlanmıştır. Nicel veriler ?İngilizce Öğretmenlerinin Araştırma Görüşleri? anketi ile Edirne'de 225 öğretmenden toplanmıştır. 27 öğretmen ile yapılan görüşmelerden sağlanan nitel veriler ise, nicel verilerin açımlanmasında ve geliştirilmesinde kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre İngilizce öğretmenlerinin araştırmaya katılımları birçok etmen nedeni ile sınırlı kalmaktadır. Öncelikle, öğretmenler araştırmaya katılımın önemini ve faydalarını kavramalarına rağmen, araştırma hakkındaki algıları araştırmayı sürdürülemez bir etkinlik olarak görmelerine sebep olmaktadır. Öte yandan, kurumsal araştırma kültürü hakkındaki olumlu algıların ve yüksek lisans derecesindeki ders gerekliliklerinin öğretmenlerin araştırmaya katılımlarını desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to reveal English language teachers? perceptions of and engagement in research. Thus, the study attempts to investigate the English language teachers? perceptions of research, their level of research engagement (either by reading or doing), drivers and barriers of this research engagement and their perceptions of the institutional research culture. The study was designed as a survey which adopts a mixed-method design. The quantitative data was collected through ?English language teachers? views of research? questionnaire from 225 teachers in Edirne, Turkey and then the qualitative data acquired from interviews with 27 teachers helped explore and build on the quantitative data. The results of this research study determined that the English language teachers? research engagement was limited due to a number of factors. First of all, although the teachers appreciated the importance and benefits of research engagement, their perceptions about research led them to regard research engagement as an unsustainable activity. On the other hand, positive perceptions about institutional research culture and formal Master?s degree course requirements were found to promote the teachers? research engagement.