Hybrid identities in the Buddha of Suburbia by Hanif Kureishi and the Namesake by Jhumpa Lahiri
Hanif Kureishi?nin the Buddha of Suburbia ve Jhumpa Lahiri?nin the Namesake adlı romanlarında hibrid karakterler
  1. Tez No: 321060
  2. Yazar: SELİME ONMUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÇİLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, Hanif Kureishi'nin The Buddha of Suburbia ve Jhumpa Lahiri'nin The Namesake adlı romanları ele alınmıştır. Her iki romanda da hibrid özelliklere sahip karakterler bulunmaktadır ve bu kişiler, yaşadıkları toplumlarda varolabilmek için diğerlerini taklit ederler ya da taklit etmeye teşvik edilirler. Bu taklit etmenin sonucu olarak, hem sömüren hem de sömürülen taraf bir çelişkinin içine düşer. Bu çalışmanın ilk bölümü Homi Bhabha, Robert Young gibi kuramcıların eserlerine dayanarak, hibriditenin açıklanmasına ayrılmıştır. Her bölümde ise, hibrid karakterlerin durumları, sorunları ve bunlarla başa çıkmak için kullandıkları yöntemler detaylı bir biçimde ve ayrı ayrı ele alınmıştır. En son bölüm ise, kadın ve erkek ikinci nesil hibrid karakterlerin durumlarının kıyaslanmasına ayrılmıştır. Sonuç olarak görülmüştür ki; özellikle ikinci nesil olmak üzere, bütün hibrid karakterler kendi `Üçüncü Uzam' larını yaratabilmek ve yaşadıkları çevrede kendi seslerini bulabilmek için, taklit etme yöntemini kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies two novels: The Buddha of Suburbia by Hanif Kureishi and The Namesake by Jhumpa Lahiri. There are characters with hybrid qualities in each novel and they tend to use or encouraged to use mimicry to find their identities and establish themselves in the cultures they live. Hence, the result of mimicry is ambivalence on both sides, the colonizer and the colonized. The first chapter is dedicated to explaining the theory of hybridity based on the ideas of leading theoreticians like, Homi Bhabha, Robert Young and others. The situation, problems and the coping strategies of character are studied in detail, in individual sections. The final chapter is dedicated to the comparison of the hybrid situations of the second generation male and female characters. Eventually it is seen that all hybrid characters, especially the second generation immigrants use mimicry to create their own `Third Space? and find their own voices to exist in their environment.