Spanning the gap: Heidegger's solution to the problem of transcendence and his critique of modern subjectivity
Yarığı kapatmak: Heidegger'in aşkınlık problemine önerdiği çözüm ve modern öznellik eleştirisi
  1. Tez No: 321073
  2. Yazar: EMRAH GÜNOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışmada özne sorunsalı ile varlık sorusu arasındaki bağıntı ele alınacaktır. Özne sorunsalı olarak betimlenen felsefi problem bilincin içkin alanı ile dış dünya arasındaki ilişki sorusu olarak anlaşıldığında, bu tip bir formülasyonun bilgimizin nesnellik koşullarını konu edinen epistemolojik bir biçime sahip olduğu sonucunu çıkartmak mümkün görünmektedir. Buna karşın bu çalışmada, Alman filozof Martin Heidegger ile beraber Kartezyen epistemolojinin özne-nesne şemasına karşı takınılacak kritik tavrın ontolojik bir tavır olması gerektiği vurgulanacak, sözkonusu iki varlık alanı arasındaki tözsel farklılık eleştiriye tâbî tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims at exhibiting the strong correlation between the question of subjectivity and the question of being. If the question of subjectivity is to be formulated in terms of the relation between the inner realm of consciousness and the outer world, then the question will have an epistemological form and becomes the question of the objectivity of our knowledge. In the dissertation, however, it will be claimed with the German philosopher Martin Heidegger that the critical stand taken against the subject-object schema of the Cartesian epistemology must be of an ontological kind, and should criticize the substantial difference between the two realms of being.