Public participation in local decision-making processes, the case of Bodrum
Yerel karar alma süreçlerinde halkın katılımı, Bodrum örneği
  1. Tez No: 321097
  2. Yazar: OZAN AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gelir ve eğitim gibi sosyoekonomik faktörler ve yaş ve cinsiyet gibi bireysel faktörler ile politik katılım arasındaki ilişkiye dair birçok varsayım bulunmaktadır. Genel kabul gören bu varsayımların doğruluğunu test etmeyi amaçlayan bu çalışma öncelikle sosyo-ekonomik faktörlerle (eğitim ve gelir) bireysel faktörlerin (yaş ve cinsiyet) politik katılım ile olan ilişkisini inceler. İkinci olarak, insanların siyasi katılımını arttırmak amacı güden bazı siyasa önerileri getirebilmek için insanların politika ve yerel yönetimler hakkındaki ilgi ve algıları araştırılmıştır. Bu faktörlerin insanların katılımı üzerindeki etkilerini açığa çıkarmak için Bodrum'da ikamet eden insanlar üzerinde bir araştırma çalışması yapılmıştır. Araştırma anket ve derinlemesine görüşme yöntemlerini içermektedir.Araştırma sonuçlarına göre; bazı sosyo-ekonomik ve bireysel faktörlerin siyasi katılım üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir fakat özellikle gelir gibi bazı faktörlerin de bireyler arasında herhangi bir farklılaşmaya yol açmadığı görülmüştür. Ana akım literatürde olduğundan farklı birtakım çıkarımlar elde edilmiştir. Ayrıca, insanların siyasi algı ve ilgileri göstermiştir ki, oy verme eylemi ve siyasi partiler, siyasi katılımın başlıca, hatta tek, aktörleri olarak görülmektedir. Diğer bir deyişle, katılımcılar dar bir siyasi algı ve ilgiye sahip gözükmektedirler. Bunun yanında, çalışma bulguları kentlilerin siyasi katılımını arttırmak amacıyla belediye yönetiminin öncülüğünde bazı inisiyatiflerin geliştirilmesinin faydalı olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Various assumptions exist regarding the relationship between socio-economic factors as income and education, and personal factors as age and gender, and political participation. In an attempt to test the veracity of these widely held assumptions, this study initially examines the relationship between socio-economic factors (education and income) and personal factors (age and gender) and political participation. Secondly, interest and perception of people about politics and municipal administration were investigated to be able to set some policy proposal for encouraging participation of people in politics. In order to reveal the effects of these factors on participation of people, a survey study was applied to residents in Bodrum. The study encompasses a questionnaire and in-depth interviews.According to results of the research; effects of some of these socio-economic and personal factors on political participation were observed but it was also seen that especially some other factors as income, generated no differentiation between participants. There have been gained some implications not in accordance with mainstream literature. However, political perception and interest of people show us that act of voting and political parties are seen as the main, even only, actors of political participation. In other words, people seem having a narrow political interest and perception. In addition, findings of the survey suggest that some initiatives should be composed on the initiative of municipal administration to encourage participation of people in politics.