The political construction of urban development projects: The case of İzmir
Kentsel gelişme projelerinin siyasal inşası: İzmir örneği
- Tez No: 321098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÇAĞATAY KESKİNOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Kentsel Gelişme Projeleri (KGP) kentsel siyasal öncelikleri yeniden tanımlayan hegemonik projeler haline gelmektedir. KGP'nin siyasal inşası yalnızca sermaye birikimi süreçlerini analiz ederek incelenemez. KGP'nin siyasal olarak nasıl inşa edildiğini ortaya çıkarmak amacıyla bu tez hükümete ait ve hükümet dışı aktörlerin hegemonik söylemsel pratikler ve zorlayıcı-yasa yapıcı mekanizmaları harekete geçirmek için nasıl hegemonik bir blok oluşturduğunu incelemektedir. Tez, ekonomik determinist ve iradi aktör-yönelimli yaklaşımları aşmak için Lefebvre'den esinlenmiş neo-Gramscigil bir teorik perspektif formüle etmiştir. Tümdengelimci ve tümevarımcı stratejiler ve niteliksel ve niceliksel yöntemler birleştirilerek eleştirel gerçekçi metodoloji benimsenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, tez eleştirel ve karşılaştırmalı olarak farklı ülkelerden farklı KGP'nin siyasetini yeniden incelemiş ve sonrasında bu incelemeden başlangıç argümanlarını ortaya çıkarmıştır. İkinci aşamada, bu argümanlar örnek çalışmanın ampirik bulguları ışığında yeniden düşünülmüştür. İzmir'den Yeni Kent Merkezi ve İnciraltı Turizm Merkezi Gelişme Projeleri örnek olay incelemesinde eleştirel söylem analizi, anketler ve derinlemesine görüşmelerle araştırılmıştır. Örnek olay incelemesi, hükümete ait ve hükümet dışı aktörlerin KGP için kamu desteğini ve rızayı harekete geçirme amacıyla nasıl işbirliği yaptığını ortaya çıkarmıştır. Hükümete ait ve hükümet dışı aktörlerin hegemonik olarak inşa edilen söylemleri, eylemleri ve ilişkilerini kuramlaştırmak için ?rıza oluşturucu kapasite? kavramı önerilmiştir. Ancak, hegemonik olarak inşa edilen bu kapasite siyasal gücün tek dayanağı değildir. Yasa yapıcı müdahaleler zorlayıcı mekanizmalar olarak kullanılmakta ve KGP'nin uygulanmasında kilit roller oynamaktadır. KGP, hegemonik olarak inşa edilen kapasitelerin ve zorlayıcı-yasa yapıcı mekanizmaların tamamlayıcı ilişkisi ve farklılaşan eklemlenmesi ile siyasal olarak inşa edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Urban Development Projects (UDPs) have become hegemonic projects of redefining urban political priorities. The political construction of UDPs could not only be investigated through analyzing capital accumulation processes. To reveal how UDPs are politically constructed, this thesis investigates how governmental and non-governmental agents form a hegemonic block to mobilize hegemonic discursive practices and coercive-legislative mechanisms in the formation of UDPs. A Lefebvrian-inspired neo-Gramscian theoretical perspective is formulated to overcome economic determinist and voluntarist agent-oriented approaches. Critical realist methodology is adopted with combining deductive and inductive strategies and qualitative and quantitative methods. In the first stage of research, the thesis critically and comparatively reviews the politics of different UDPs from different countries and then deduces initial arguments from this review. In the second stage, these arguments are reconsidered in the light of the empirical evidence of the case study. New City Center and İnciraltı Tourism Center Development Projects from İzmir are investigated in the case study through critical discourse analysis, questionnaires and in-depth interviews. The case study reveals how governmental and non-governmental agents collaborate to mobilize public support and consent for UDPs. The concept of ?capacity to produce consent? is proposed to theorize hegemonically constructed discourses, activities and relations of governmental and non-governmental agents. However this hegemonically constructed capacity is not the only base of political power. Legislative interventions operate as coercive mechanisms and play key roles in the implementation of UDPs. UDPs are politically constructed by the complementary relation and differential articulation of hegemonically constructed capacities and coercive-legislative mechanisms.