The role of meaning in life, optimism, hope, and coping styles in subjective well-being
Yaşamın anlamı, iyimserlik, umut ve başa çıkma stillerinin öznel iyi oluş üzerindeki rolü
- Tez No: 321109
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN TEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşamın anlamı (anlamın varlığı ve anlam arayışı), iyimserlik, umudun (amaca ulaşma yolları ve güdülenme) ve stresle başa çıkma stillerinin (bilişsel-duygusal başa çıkma ve araçsal-duygusal sosyal destek) katkısının öznel iyi oluşu (yaşam doyumu ve olumlu duygulanım) yordama üzerindeki rollerini belirlemektir. Yaşamın Anlamı Anketinin (YAA) Türkçe'ye uyarlanması için Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde okuyan 519 öğrenci ile (327 kız, 192 erkek) bir pilot çalışma yapılmıştır. Açıklayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi 10 maddelik iki faktörlü-Anlam Varlığı ve Anlam Arayışı- bir ölçek olduğunu ortaya koymuştur. Geçerlik ve güvenirlik analizleri Yaşamın Anlamı Anketi'nin psikometrik özelliklerinin kabul edilebilir düzeyde olduğunu göstermiştir. Araştırmanın temel amacına yönelik olarak, Yaşamın Anlamı Anketi, Yaşam Yönelimi Testi, Umut Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Kısa Formu, Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği, Afyon Kocatepe Üniversitesinden 1160 öğrenciye uygulanmış ancak analizler 984 (582 kız, 402 erkek) öğrenci ile tamamlanmıştır. Olumlu duygulanım ve yaşam doyumu için iki ayrı hiyerarşik regresyon yapılmıştır. İlk analiz, iyimserlik, umut ölçeğinin her iki alt ölçeğinin olumlu duygulanımı olumlu ve anlamlı olarak yordadığını, modele araçsal ve duygusal destek başa çıkma stili eklendiğinde ise açıklanan varyans üzerinde %.05 düzeyinde anlamlı bir yükseliş olduğu bulunmuştur. Ikinci analiz, yaşamın anlamı anketinin her iki alt ölçeği, iyimserlik, umut ölçeğinin yalnızca amaca güdülenme alt boyutunun yaşam doyumunu anlamlı olarak yordadığı, modele araçsal ve duygusal destek başa çıkma stili eklendiğinde ise açıklanan varyans üzerinde %.01 düzeyinde anlamlı bir yükseliş olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar alanyazındaki bulgularla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to explore the roles of meaning in life (presence and search), optimism, hope (pathway and agency), additional contribution of coping styles (cognitive-affective coping and instrumental-emotional support) in prediction of life satisfaction and positive affectivity components of subjective well-being. A pilot study was conducted with 519 (327 female, 192 male) students at various faculties at Afyon Kocatepe University for Turkish adaptation of Meaning in Life Questionnaire (MLQ). The findings of exploratory and confirmatory factor analyses revealed that 10-item scale with two factors- presence of meaning and search for meaning. Validity and reliability analyses displayed that MLQ has good psychometric properties. For the main purpose of the study, MLQ, Life Orientation Test (LOT), Hope Scale, and Brief COPE, Positive-Negative Affect Scale (PANAS) and Satisfaction with Life Scale (SWLS) were adminstered to 1160 students but analyses were completed with 984 (582 female and 402 male) students from Afyon Kocatepe University. Two hierarchical multiple regression analyses were run separately for positive affectivity, and life satisfaction. First analysis revealed that optimism, pathway and agency dimensions of hope significantly and positively predicted positive affectivity when instrumental-emotional support added into the model, this variable resulted in significant increase of .05% explained variance. The second analysis indicated that presence and search dimensions of meaning in life, optimism, and agency dimension of hope scale significantly predicted life satisfaction and when instrumental-emotional support added into the model, this variable resulted in significant increase in .01% explained variance. Results were discussed in relation to the findings in the literature.