Pre-service elementary mathematics teachers knowledge about definitions of integers and their knowledge about elementary students' possible misconceptions and errors in describing integers
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının tamsayı tanımı hakkındaki ve ilköğretim öğrencilerinin tamsayı tarifleri hakkındaki olası kavram yanılgısı ve hatalarına ilişkin bilgisi
  1. Tez No: 321110
  2. Yazar: AYŞENUR KUBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının tamsayıların tanımına ilişkin konu alan bilgisi ve pedagojik alan bilgisini incelemektir. Bunun için, öğretmen adaylarının tamsayı tanımına ilişkin bilgileri, öğretmen adaylarının alıntı tamsayı tanımlarına ilişkin bilgileri, aday öğretmenlerin ilköğretim öğrencilerinin tamsayı tarifleri hakkındaki olası kavram yanılgısı ve hatalarına ilişkin yorumları, öğretmen adaylarının ilköğretim öğrencilerinin tamsayı tarifleri hakkındaki olası kavram yanılgısı ve hatalarının nedenlerine ilişkin bilgileri incelenmiştir. Çalışmada bu amaçları gerçekleştirebilmek için iki araç kullanılmıştır: bunlardan birisi açık uçlu iki soru, diğeri ise görüşme sorularıdır. Çalışmanın başlangıcında açık uçlu bu iki soru, staj dersini almakta olan 38 aday öğretmene uygulanmştır. Bu öğrencilerin dördüyle ise gönüllülük esasına dayanılarak görüşme yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna gore, öğretmen adayları, tamsayı kavramını tanımlarken 3 yol izlemişlerdir:“çekirdek kavramlar”,“gösterim”, ve“diğer tanımlar”. Çalışmanın sonuçları, öğretmen adaylarının yaptıkları bazı tanımlamalarda eksiklik ve yanlışlık olduğunu göstermektedir.Öğretmen adayları aynı zamanda ilköğretim öğrencilerinin kavram yanılgısı ve hatalarına ilişkin bir çok öneride bulunmuşlardır. Çalışmanın sonuçları, öğretmen adaylarının önerdikleri kavram yanılgısı ve hataların, önceki çalışmalarda değinilen sonuçlarla paralellik gösterdiğini ortaya koymuştur. Önerdikleri kavram yanılgıları ve hatalara dayanılarak, bu kavram yanılgısı ve hataların kaynakları üçe ayrılır: sayı kümeleriyle ilgili sahip olunan bilginin olumsuz transferi, öğrencilerin genel yetersizlikleri, ve öğretme yaklaşımları.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the nature of pre-service elementary mathematics teachers? subject matter knowledge about definition of integers and the nature of pre-service elementary mathematics teachers? pedagogical content knowledge about definitions of integers. For this purpose, pre-service mathematics teachers? knowledge about definitions of integers, their interpretations of quoted definitions of integers, their knowledge about elementary students? possible misconceptions and errors regarding definition of integers, and possible reasons of elementary students? definitions of integers were examined. The thesis made use of two open-ended questions in order to gain information about pre-service teachers? definitions of integers, their knowledge of elementary students? possible misconceptions and errors about integers, and possible reasons of elementary students? errors and misconceptions. In addition, this study also made use of interview questions that were related to quoted integer definitions. In the beginning of the study, two open-ended questions were administered to 38 pre-service mathematics teachers who were taking teaching practice course. 4 voluntary pre-service mathematics teachers were interviewed.The results of the study indicated that pre-service teachers preferred three categories for defining integers:“core concepts”,“representation”, and“other definitions”. They suggested several mistakes which elementary students might make. The results of the study showed that misconceptions and errors suggested by the participants are parallel with the related literature. The reasons of the misconceptions and errors classified on the basis of the mistakes into three: negative transfer of former knowledge about number sets, students? general insufficiency, and teaching approach.