Yabancı dil olarak Arapça öğretiminde otantik video materyallerin kullanımı ve youtube üzerindeki video materyallerin incelenmesi
The use of authentic video materials in teaching Arabic as a foreign language and the study of video materials on youtube
- Tez No: 816454
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gelişen teknoloji eğitim alanında da kolaylığı beraberinde getirmiştir. Yabancı dil eğitiminde, daha etkili öğrenebilmek için birçok yöntem ve materyal kullanılmaktadır. Ders içeriklerine uygun olarak kullanılan dijital materyaller dersin verimliliğini arttırır. Ders materyali olarak video, iletişimi gerçeğe en yakın şekilde yansıtır. Video aracılığıyla, öğrenenler hedef dilin ülkesini, kültürünü ve insanlarını görme fırsatına sahip olurlar. Öğretim materyalleri otantik ve otantik olmayan materyaller olarak ikiye ayrılır. Ders için üretilmiş materyaller otantik olmayan materyallerdir. Otantik materyaller ise ders amacı gütmeden hazırlanan hedef dildeki her türlü orijinal dokümana denir. Çalışmamızın konusu olan otantik video materyaller de öğrenme sürecinde yaygın olarak tercih edilir. Yabancı dil olarak Arapça öğretiminin çeşitli düzeylerinde ders içeriklerine uygun olarak otantik videoların tespiti ve değerlendirilmesi amacıyla belirlenen tezimizin ön araştırması olarak Arapça öğretiminde kullanılabilecek nitelikte eğitici öğretici içerikte Arapça program yayınlayan siteler incelendi. Belirlenen sitelerden çalışmanın amaç ve kapsamına uygun olarak videolar tespit edildi. Tespit edilen videoların içerikleri dikkate alınarak Arapça eğitimi veren programlara uygunluk ve dil düzeylerine göre tasnif edildi. Toplamda Youtube üzerinde bulunan 30 kanal ve içeriğinde bulunan 30 oynatma listesi tanıtıldı. Videolar Avrupa Ortak Başvuru Metninde belirlenmiş olan düzeylere göre A1-A2, B1-B2 ve C1-C2 gruplarına ayrıldı. Youtube hesapları hakkında bilgi toplandı. Kanalların hangi ülkelere ait oldukları, ne gibi içerikler paylaştıkları gibi bilgilere yer verildi. Videolar üzerinden düzeylere göre derste uygulanabilecek örnek etkinlikler hazırlandı. Ülkemizde Arapça öğretiminde gelişen teknoloji ile birlikte yeni metotlar geliştirilmiştir. Arapçadaki lehçeler sebebiyle Arapça otantik video materyallerin çeşitleri fazladır. Ulaşılan video materyaller lehçelerden oluşturulduğu için fasih diye adlandırdığımız standart Arapça dilinde içerikler bulmak oldukça zordur. Bu durum Arapça öğrenme ve öğretme sürecinde öğrenenlerin ve öğreticilerin önündeki ortak problemdir. Bu problemden yola çıkarak, tezimizin araştırma sorularına cevap bulunabilmesi amacıyla, Arapça video materyallerden Arap kuruluşlar tarafından Youtube hesaplarında paylaşılan otantik video materyallerin Arapça eğitimi gören lise ve üniversite düzeyindeki sınıflarda kullanılabilirliği dilbilimsel yönden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing technology has also brought ease in the field of education. In foreign language education, many methods and materials are used to learn more effectively. Digital materials used in accordance with the course content increase the efficiency of the course. As a course material, video reflects communication in the closest way to reality. Through video, learners have the opportunity to see the country, culture and people of the target language. Instructional materials are divided into authentic and inauthentic materials. Materials produced for a lesson are non-authentic materials. Authentic materials, on the other hand, are any original document in the target language that is prepared for non-teaching purposes. Authentic video materials, which are the subject of our study, are also widely preferred in the learning process. As a preliminary research for our thesis, which aims to identify and evaluate authentic videos in accordance with the course content at various levels of teaching Arabic as a foreign language, sites that publish Arabic programs with educational content that can be used in Arabic teaching were examined. Videos were identified from the determined sites in accordance with the purpose and scope of the study. Taking into account the content of the identified videos, they were classified according to their suitability for Arabic language education programs and language levels. In total, 30 channels available on Youtube and 30 playlists in their content were introduced. The videos were divided into A1-A2, B1-B2 and C1-C2 groups according to the levels determined in the Common European Framework of Reference. Information such as which countries the channels belong to and what content they share were included. Sample activities that can be applied in the lesson according to the levels were prepared through the videos. In our country, new methods have been developed with the developing technology in Arabic language teaching. Due to the dialects in Arabic, there are many types of authentic video materials in Arabic. Since the video materials are created from dialects, it is very difficult to find content in the standard Arabic language, which we call fluent. This is a common problem for learners and instructors in the process of learning and teaching Arabic. Based on this problem, in order to find answers to the research questions of our thesis, the usability of authentic Arabic video materials shared by Arab organizations on Youtube accounts in high school and university level classes studying Arabic has been linguistically examined.