İnternette çocuklara yönelik tehditlere ilişkin öğretmen inançları
Teachers' beliefs related to internet threats against children
- Tez No: 321414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SADİ SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnternet, ekonomi, ticaret, sağlık ve eğitim alanları başta olmak üzere birçok alanda sağladığı hizmetlerle toplumsal yaşamın her alanında giderek artan yoğunlukta kullanılan bir teknolojidir. İnternetin sağladığı hizmetlerle hayatı kolaylaştırma gibi pek çok yararı bulunsa da sistemin sınırlarının ve yeterli bir denetiminin olmayışı, bir takım risk ve tehditleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle İnternet kullanıcıları arasında önemli bir yere sahip olan çocuklar için bu ortamda var olan risk ve tehditlerin belirlenmesi önemlidir. Çocuklarda yaşlarının getirdiği merak duygusu, dünyayı anlamlandırma ve keşfetme çabaları onları çevrim-içi risk ve tehditlere açık hale getirmektedir.Bu tez çalışması kapsamında İnternet'te çocukların ruhsal yapılarını bozabilecek risk ve tehditler üzerine odaklanılmıştır. Bu bağlamda, İnternet'te çocuklara yönelikler tehditler, ?sanal zorbalık, İnternet'teki çocuk istismarı ve çocuk pornografisi ve İnternet bağımlılığı? olmak üzere üç başlık altında ele alınmıştır. Bu noktada, çocukları söz konusu tehditlerden koruma ve onları bu konuda bilinçlendirmede eğitimlerinde önemli bir rol üstlenen öğretmenlere de büyük görevler düşmektedir. Öğretmenlerin İnternet'te çocuklara yönelik tehditler hakkındaki inanç durumlarının belirlenmesi bu nedenle önemlidir.Öğretmenlerin İnternet'te çocuklara yönelik tehditler konusundaki inançlarını belirlemek amacıyla Türkiye genelinde farklı illerden 583 öğretmene ulaşılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen iki veri toplama aracı kullanılmıştır. . İlk araç katılımcıların demografik özelliklerini ve İnternet kullanım durumlarını belirlemek için kullanılan ?Kişisel Bilgi Formu?, ikincisi İnternet'te çocuklara yönelik tehditler konusundaki farkındalıklarını belirlemek için kullanılan ?İnternet Tehlikeleri Farkındalık Anketi?dir. Veriler analiz edilirken yüzde ve frekanslar hesaplanmış, ayrıca ki-kare testi kullanılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre, öğretmenlerin İnternet'te çocuklara yönelik tehditler hakkında genel olarak yüksek düzeyde bilgiye sahip oldukları ve yeterli bilgiye sahip olsun veya olmasın öğretmenlerin genelinin İnternet'teki tehditler konusunda eğitim almanın gerekli olduğunu belirtikleri görülmüştür.Sonuç olarak, öğretmenlerin İnternet'te çocuklara yönelik tehditler hakkındaki farkındalıklarının artırılabilmesi ve bu yönde onlara sunulacak eğitimlerin sürekliliği için konuyla ilgili okul politikalarının oluşturulması önemlidir. Bu nedenle öğrencilerin İnternet'teki tehlikeler hakkında bilinçlendirilmeleri, tehditlerle başa çıkabilmeleri ve İnterneti bilinçli kullanma alışkanlığı kazanabilmeleri için öğretmenlerin konuyla ilgili farkındalık düzeylerinin yükseltilmesiyle ilgili olarak gerekli önlemlerin alınmasının gerekliliği vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
The Internet is a technology which is used in an increasing way in all aspects of social life such as economy, business, health and education. Although Internet provides easiness in many fields of life, lack of inspection and limitations of the system creates some risks and threats on people. Therefore, it is crucial to identify the risks and threats in Internet against children who are one of the most important users of the Internet. Children are curios and have sense of discovery towards life and these features may make them vulnerable against online risks and threats coming from Internet.This thesis mainly focuses on risks and threats which harm children?s psychological mood. At this point, dangers against children can be grouped into three main categories which are cyber-bullying, child abuse and pornography, and Internet addiction. Teachers are responsible for raising children?s awareness of these risks and threats in order to protect their students from Internet?s negative effects. Since teachers play an important role in children life, their awareness about Internet?s negative effects on children becomes more important.The participants of this descriptive study consist of 583 teachers from different schools in different cities, in Turkey. In order to collect data two instruments were used. First instrument, ?Personal Information Form?, developed by the researcher was used to gather information about participants? demographic characteristics. The second instrument, ?Awareness of Danger of Internet Questionnaire? was used for gather information about participants? awareness of threats against children on the Internet.The data were analyzed using descriptive and inferential statistics. First, frequency distributions and percentages were reported. The data were also analyzed in terms of the relationships between different variables by using chi-square test.According to findings, it was determined that participating teachers have high level of knowledge about threats in Internet against children. On the other hand, regardless of their knowledge level of threats, participants stated that it was essential to be trained against dangers faced on the Internet.Finally, it could be suggested that school policies about taking necessary precautions about dangers children may face on the Internet can be established. By applying these policies teachers? awareness level about the issues mentioned above may be brought to a better position. Therefore, it is important to emphasize the importance of providing training to teachers on the dangers children may face on the Internet so that they could be better role model and could provide the assistance they may need.