İlkokullarda sınıf öğretmeni yetiştiren eğitim yüksekokullarındaki öğretim elemanı ve öğrencilerin ideal bir öğretim elemanının nitelikleri hakkındaki görüşleri ile kendi kurumlarındaki öğretim elemanlarının bu nitelikle
  1. Tez No: 32149
  2. Yazar: NECİP BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırma ile ilkokullara sınıf öğretmeni yetiştiren eğitim yüksek okullarındaki öğrenci ve öğretim elemanlarının“ideal bir öğretim elemanının nitelikleri hakkındaki görüşleri ile kendi kurumlarındaki öğretim elemanlarının bu niteliklere uygunluklarının karşılaştırılması yapılmıştır. İdeal öğretim elemanı nitelikleri, ”kişilik ve insan ilişkileri nitelikleri“ ve ”mesleki nitelikler“ olmak üzere iki boyutta incelenmiştir. İdeal öğretim elemanı niteliklerini oluşturan ”kişilik ve insan ilişkileri nitelikleri“ boyutu 22, ”mesleki nitelikler“ boyutu ise 42 nitelikten oluşmuştur. 24 eğitim yüksekokulundan 8'inin son sınıf öğrencileri ile öğretim elemanları bu araştırmanın önemli oluşturmuştur. Öğrenci ve öğretim elemanlarının bu niteliklere katılma dereceleri ile bu nitelikler açısından kendi kurumlarındaki öğretim elemanlarını değerlendirme derecelerini belirlemek üzere bir anket geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu araştırmanın kısaca sonuçlan şunlardır: 1. ”İdeal bir öğretim Elemanı“nda bulunması gereken 64 niteliğin gerekliliğine öğrencilerin %81'i, öğretim elemanlarının %84'ü ”tam" olarak katılmışlardır. 2. Okullara göre hem öğrenciler hem de öğretim elemanları kendi aralarında bazı niteliklerin kendi kurumlarındaki öğretim elemanlarının ne kadarında bulunduğu konusunda farklı değerlendirmeler yapmışlardır. 3. Okullara göre deneklerin nitelik boyutlarına katılma dereceleri ile bu boyutlar açısından kendi kurumlarındaki öğretim elemanlarım değerlendirme dereceleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. 4. Öğrenciler, öğretim elemanlarına oranla kendi kurumlarındaki öğretim elemanlarını daha olumsuz değerlendirmişlerdir. Araştırmada uygulayacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the views of the students and the teachers of the elementary school teacher training institutions on the qualities of“an ideal instructor”are compared to the qualities of the instructors in their institutions. The qualities of an ideal instructor have been subdivided as“professional qualities”and“personal and human qualities”. The qualities forming personality and human relations have 22 and the professional qualities have 44 items. The senior students of eight elementary school teacher training institutions and their instructors have been used as sample in this study. A survey has been developed and applied to find out how many of these instructors have these qualities and what extent they should have them. Here is the brief summary of these findings : 1. 81 % of the students and 84 % of the instructors have stated that for an“ideal instructor”64 qualities are necessary. 2. Both instructors and students have different views about how many of the instructors in their institutions have these qualities. 3. There are important distinctions between to what extent the instructors have had these qualities and have many of these qualities should be assessed by an“ideal instructors”how they have assessed the instructors in their institutions from the point of view of these qualities. 4. Students have more negative assessment upon the qualities of their instructors