Duman borulu kazanlarda duman borularında ısı transferini iyileştirme yöntemlerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of heat transfer improvment methods in smoke-tube boilers
- Tez No: 321632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Endüstriyel tip kazanlarda ve kalorifer kazanlarında ısı transferinin, dolayısıyla kazan veriminin arttırılması için akış saptırıcı kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu araştırmada içi içe borulu tip bir ısı değiştirici tasarlanarak deneysel bir sistem kurulmuştur. Eşmerkezli iç içe borulu ısı değiştiricisinin iç borusunda sıcak hava akışı, dış taraftaki boruda ise zıt akışlı su akışı olmaktadır. Burada kullanılan akış saptırıcılarla akıştaki tübülans arttırılarak ısı transferinde bir iyileşme gerçekleştirileceği araştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Kazanlar duman borulu, ısı transferi, akı? saptırıcı
Özet (Çeviri)
The increasing of heat transfer in the heat exchanger means that energy saving, efficient and effective use of energy. In this study, concentric tube heat exchanger has been designed and an experimental system has been set up. Hot air flows in the internal pipe of the concentric tube heat exchanger and water flows in the external pipe of the concentric tube heat exchanger in the opposing direction. It has been that there is agreement between the results obtained by experiments and the results reported in the literature.Key Words : Smoke-tube boilers, heat transfer, heat deflector