Günümüz orta ve üst sosyo ekonomik düzey apartman konutlarının antre, mutfak ve banyolarında depolama kapasiteleri üzerine bir araştırma
An investigation about storing capacities of entrance, kitchen and bathrooms of today?s middle and up socio-economic status apartment estates
  1. Tez No: 321644
  2. Yazar: OĞUZHAN UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KÜRELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada günümüz orta ve üst sosyo-ekonomik düzey (SED) apartman konutlarında yaşayan kullanıcıların antre, mutfak ve banyolarında gereksinim duydukları günlük ve uzun süreli kullanımlar için gereken dolap hacmi miktarları ve bu mekanlarda yer alan iç mekan donatım elemanlarının depolama kapasite yeterliliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak hazırlanan anket formu, Ankara ilinin OSED'i temsil eden Eryaman bölgesi ile ÜSED'i temsil eden Çankaya bölgesindeki 3+1 ve 4+1 konutlarda oturan toplam 235 kullanıcıya uygulanarak veriler toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Sonuçta; kullanıcıların uzun süreli kullanımlar için antre, mutfak ve banyolarında gereksinim duydukları dolap hacmi miktarlarında yaş değişkeninin; antrede günlük ve uzun süreli kullanımlar için gereksinim duydukları dolap hacmi miktarlarında konut tipi değişkeninin etkili olduğu saptanmıştır. Kullanıcıların; 45 ve üzeri yaştan sonra antrelerinde ve mutfaklarında yaş artışlarına paralel olarak da banyolarında gereksinim duydukları uzun süreli dolap hacmi ihtiyaçlarının azaldığı, 3+1 konut tipinde oturan kullanıcıların 4+1 konut tipindeki kullanıcılara göre antrelerinde daha fazla dolap hacmine ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. İç mekân donatım elemanlarının depolama kapasitelerinin yeterliliklerinin değerlendirilmesinde ise antrede; kullanıcı sayıları ve mülkiyet değişkenlerinin, banyoda; eğitim seviyesi, kullanıcı sayıları, mülkiyet, SED, konut tipleri-SED değişkenlerinin etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca; banyodaki dolap hacimlerini ÜSED kullanıcıların daha yeterli değerlendirdikleri belirlenmiştir. ÜSED konut banyolarının OSED konut banyolarına göre mimari açıdan daha büyük planlanmış olmasının kullanıcıların SED'lerine göre depolama hacimlerini değerlendirmelerini farklılaştırdığı düşünülmektedir.Anahtar Kelimeler : Depolama, antre, mutfak, banyo
Özet (Çeviri)
This investigation, it is aimed to determine closet volume quantity that is necessary for daily and long period usages at the entrance, kitchen and bathrooms of the users that live at today?s middle and up socio economic status (SES) and the storage efficiency of the inside place equipments that take place at these places. The questionnaire form that has been prepared related to this aim, has been applied to total 235 users that live at 3+1 and 4+1 houses Eryaman area of Ankara City that represents the middle socio economic status and living at 3+1 and 4+1 houses at Çankaya area that represents the upper socio economic status and data have been collected. SPSS 15.0 pack program has been used at the evaluation of the data. As a result; it has been found that the age variation has been effective at the closet volume that is necessary for the users at their long term usage at their entrance, kitchen and bathrooms; the estate type variation has been effective at the long term and daily usage of them at their entrance. It has been determined that the long term closet volume that they need at their entrance and kitchens has decreased at 45 years and after and parallel to the increase at the age their long terms closet volume need that they need at the bathroom has decreased, the users that live at the 3+1 estate types need more closet volume at their entrance than the users that live at the 4+1 estate type. At the evaluation of the capacity efficiency of inside equipments, it has been determined that at the entrance the number of users and property variables have been effective, at the bathroom education level, number of users, property, SES, estate types-SES variables have been effective. Besides, it has been determined that the USES users have used the closet volumes at the bathrooms more efficient. It is being thought that because the bathrooms of the USES has been planned bigger as architecturally related to the bathrooms of MSES, the store volume evaluations have been different according to the SES.Key Words : Storage, entrance, kitchen, bathroom