Kızılötesi bölgede serbest elektron lazerinin taşınım hattı tasarımı
Transport line design of free electron laser in infrared region
  1. Tez No: 321658
  2. Yazar: EMRE ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Türk Hızlandırıcı Merkezi (THM) projesi kapsamında, Ankara Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesinde kurulumu devam etmekte olan TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara, Ankara'daki Türk Hızlandırıcı ve Radyasyon Laboratuarı) tesisine ait 2 ?m ? 250 ?m aralığında kızılötesi bölgedeki Serbest Elektron Lazeri'nin (SEL) taşınım hattı tasarımı ele alınmıştır.Tasarım işlemi THM projesi tarafından sağlanan ZEMAX isimli optik dizayn programı kullanılarak yapılmıştır. Lazer demetinin asgari oranda dağılmasını sağlayacak şekilde, odaklayıcı aynalardan faydalanılmış ve aynaların odak uzaklıklarının hesaplanması işleminde ABCD matris yöntemi kullanılmıştır. Yapılan hesaplamaların doğruluğu Dresden ? Almanya'da kurulu olan ELBE kızılötesi SEL tesisine ait taşınım hattının yeniden hesaplanması ile kontrol edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Kızılötesi serbest elektron lazeri, taşınım hattı, ZEMAX, ABCD matrisleri
Özet (Çeviri)
In this study, optical beam transport line design of Free Electron Laser (FEL) in infrared region between 2 ?m- 250 ?m of TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara), whose installation continues as part of Turkish Accelerator Centre (TAC) at Gölbaşı Campus of Ankara University, is discussed.The line is designed by using ZEMAX optical design program that is purchased by TAC. Focusing mirrors are used because of minimum dispersion of the laser beam and also benefited from ABCD matrices method in calculation of focal length. Verification of calculations is controlled with which the laser transport line mirror values of ELBE infrared FEL facility in Dresden- Germany is calculated again.Key Words : Infrared free electron laser, transport line, ZEMAX, ABCD matrices