Eurydema Ventrale (Heteroptera: Pentatomidae)' nin sindirim kanalının ultrastrüktürü
Eurydema Ventrale (Heteroptera: Pentatomidae)nin sindirim kanalının ultrastrüktürü
- Tez No: 321659
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDURE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Eurydema ventrale' nin sindirim sistemi genel olarak diğer böceklerin sindirim sistemi ile benzerlik gösterir. Sindirim sistemi; ön bağırsak, orta bağırsak ve son bağırsak olarak üçe ayrılır.Eurydema ventrale' nin sindirim sistemi Hematoksilen-eozin ve Mallory üçlü boyası ile boyanarak histolojik olarak ışık mikroskobu ve SEM de incelenmiştir. Ön bağırsak; farinks, özofagus, tükrük bezi ve proventrikulus, orta bağırsak; mide, orta bağırsak kanalı ve bulb, arka bağırsak; ileum ve rektumdan oluşur. Bağırsak epitelini saran boyuna ve halkasal kas tabakası vardır. Bazı bölgelerde lümene bakan kısımda mikrovillusler görülür.Anahtar Kelimeler : Eurydema ventrale, Ön Bağırsak, Orta Bağırsak, Arka Bağırsak, SEM
Özet (Çeviri)
Digestive system of Eurydema ventrale is generally similar to other insect? s alimentary system. Digestive system is divided into three regions as foregut, midgut, hindgut. Alimentary canal of Eurydema ventrale which is stained with Hematoxylen-Eozin and Mallory? s trichrome stain is examined with Scanning Electron Microscope (SEM) and Light Microscope (LM). Foregut consist of, pharinks, oesophagus, salivary glands and proventrikulus; midgut consist of stomach, canal of midgut and bulb; hindgut consist of ileum and rectum. There are longitudunally and circular muscles which are covered epithelium intestinal.Key Words : Eurydema ventrale, Foregut, Midgut, Hindgut, SEM