Bilinçaltı reklam uygulamaları: Galatasaray Üniversitesi öğrencileri üzerine bir uygulama
Subconscious advertising practices; a study on students of Galatasaray University
- Tez No: 321717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HÜSREV EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Reklam, televizyon, gazete, radyo, billboard, dergi, sinema internet gibi mecralar aracılığıyla çeşitli mal, ürün ve hizmetlerin hedef kitlelere ve tüketicilere belirli bir ücret karşılığında tanıtılmasıdır. Bu işin ana unsurları; bir ücret karşılığında yapılması, tanıtım yaptıran firmalarınn belli olması, mal ürün ya da hizmetlerin tanıtımı yapılırken geniş hedef kitlelere ve tüketicilere hitap eden görsel işitsel ve yazılı medya araçlarının kullanılmasıdır.Reklam mesajı tasarlanırkenki asıl hedef unsurların tüketici tarafından ilgi çekmesi, akılda kalması ve tüketim davranışına dönüştürmeye çalışmaktır. Belirli bir seviyenin altında reklama işlenen unsurlar tüketiciler tarafından dikkatli bakılmadığı sürece farkedilmemektedir. Çalışmamızın konusunu tüketiciler tarafından ilk başta algılanmayan, dikkatli bakıldığında belirli tekniklerle gizlenmiş olan şekillerin, yazıların veya seslerin dışında, bunları betimlemek üzere beden dili, renkler, semboller kullanılarak istenilen mesajı aktaran reklamların tüketicilerin satın alma davranışları oluşturmuştur.Eğitim, yaş, cinsiyetler arası görüş farklılıklarıyla tüketicilerin satın almada farklı davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiştir.Medyadaki ve reklamcılıktaki gelişim gözlemlendiğinde 1950'lerde başlayan uygulamaların günümüzda artık daha sık kullanılığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertising, television, newspaper, radio, billboards, magazines, movie channels, such as the Internet through a variety of goods, products and services to introduce target audiences and consumers for a fee. The main elements of this work, done for a fee, to be certain firms in advertising who, during introduction of the goods products or services that appeal to broader audiences and consumers is the use of audio-visual and written media tools.That the main target elements when designing your advertising message to attract attention by consumers, and consumer behavior to remember is to try to convert. Elements of the ad is processed by consumers under a certain level unless carefully acknowledged lacking maintenance. The subject of this study was initially perceived by consumers, look carefully hidden in the specific techniques, shapes, texts or outside voices, body language to describe them, colors, symbols, transmitting the desired message using the buying behavior of consumers has created ads.Education, age, differences in opinion between the sexes has been observed to exhibit different behaviors of consumers to purchase products.When observed in the media and advertising of development applications beginning in the 1950s observed that nowadays it is used more often.