Dinler tarihi açısından büyü
Magic in terms of history of religons
- Tez No: 321742
- Danışmanlar: PROF. DR. NASUH GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı; ?Dinler Tarihi Açısından Büyü? genel başlığı doğrultusunda, tarihsel süreç içerisinde din ile büyü arasındaki ilişkinin incelemesini yapmak olarak belirlenmiştir.İnsanlık tarihinin birçok döneminde din ile büyü aynı kapsamda ele alınmışlar, kimi zamanda birbirinden bağımsız alanlar olduklarının ortaya konulması söz konusu olmuştur.Özellikle bir kutsal kitaba sahip olan ve geliş sırasına göre Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet çerçevesinde görülmektedir ki; söz konusu bu dinler, insanlık tarihi içerisinde hemen her dönem büyüye ve büyü ile ilgili tüm uygulamalara karşı olmuşlardır.Çoğu zaman da büyü temelli uygulamalar, dini yaklaşımları ve prensipleri temele aldıklarından yasaklanmış ve bu uygulamaların içerisinde yer alan büyücülerin öldürülmesi yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Aim of this research is in accordance with the general title, ?Sorcery in the history of religions? in the historical process of conducting a review of the relationship between religion and magic, as determined.As outlined in the scope of this research, the period of human history, religion and magic, they assessed in the same context, and, sometimes they are independent from each other in areas that have been put.However, especially it has been seen that religions which owns their holly books like holy book of Judaism, Christianity and Islam are in the framework of that, these religions, have been against witchcraft and magic in every period in the history of humanity with all the applications.Most of the time the magic ? based practices, are prohibited on the basis of approaches and principles of the religion and in these practices were encouraged to kill the wizards which they have taken part of witchcraft.