Türk yükseköğretiminde işletme eğitimi: 1883-1954
Business education in Turkish higher education: 1883-1954
  1. Tez No: 321788
  2. Yazar: AHMET SAİT ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye'de günümüz işletme eğitimi anlayışına yakın sayılabilecek anlayışa sahip yükseköğretim kurumları 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu okullar Batılı anlamda eğitimin benimsendiği ve Sanayi Devrimi sonrası koşullara uygun eğitimin verilmeye başlandığı kurumlardır. Bu yükseköğretim kurumları arasında ilk göze çarpan kurum ?ilk işletme okulu? olarak bilinen ve 1883 yılında kurulan ?Hamidiye Ticaret Mektebi?dir. Bu tarihten önce Mülkiye Mektebi, Darülfünun gibi yükseköğretim kurumlarında doğrudan işletmecilik bilgisi ve işletme yönetimi ile ilgili olmasa da yönetim, iktisat ve muhasebe ile ilgili eğitim verilmiştir. Bu çalışmada, işletme bilgisine/bilimine doğrudan ve/veya dolaylı katkı sağlayan 19. Yüzyıl yükseköğretim kurumları ?işletme eğitimi? açısından incelenecektir. Birinci bölümde Yükseköğretimde işletme eğitiminin Osmanlı'dan günümüze genel çerçevesi ve kavramları anlatılmaktadır. İkinci bölümde işletme eğitiminde Fransız, Alman ve Amerikan ekolleri anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'de işletme eğitimi veren kurumlar ders programları açısından incelenmektedir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'de işletmecilikle ilgili basılı yayınların bir kısmı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Higher education institutions, which could be considered to have an understanding of business education close to today?s, emerged after the second half of the 19th century in Turkey. Those schools were the institutions, in which Western education approach was adopted and the education convenient to conditions of post Industrial Revolution period was provided. Among those higher education institutions, the first notable one is Hamidiye Ticaret Mektebi (Hamidiye School of Commerce), known as ?the first business school? and established in 1883. Before this date, even if it was not directly related with business knowledge and management; administration, economics and accounting were given at the schools like Mulkiye Mektebi, Darulfunun. In this study, higher education institutions of 19th century which made a direct and/or indirect contribution to business knowledge/science, are handled in the sense of ?business education?. In the first chapter the notions and general framework of business education of higher education are represented from Ottoman era to modern day. In the second chapter French, German and American ecoles are told about businesss education. In the third chapter the institutions are analized from the point of syllabus. In the fourth chapter the publications are viewed which are related to business administration.