İhracat pazarlarında pazarlama iletişim yeteneklerinin kurumsal kimlik ve imaj üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation the effects of marketing communication competencies on corporate identity and image in export markets
- Tez No: 321794
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN PAPATYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yoğun rekabetin yaşandığı günümüzde ekonomik, siyasal, sosyal, kültürel ve teknolojik alanlarda etkileşim, değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Bu yüzden işletmelerin karşısına bir taraftan fırsatlar, diğer taraftan da tehlikeler çıkmaktadır. İşletmelerin ayakta kalabilmeleri için bu değişime uyum sağlamaları ve ihracat pazarlamasına odaklanmaları gerekmektedir.Günümüz dünyasında ekonomik olarak sınırlar genişlemektedir. Bu yüzden çoğu işletmenin hedefi dış pazarlara açılmaktır. Dış pazarlara açılmak isteyen işletmeler bazı pazarlama iletişim yeteneklerine sahip olmalıdırlar. Bilişsel, duygusal ve davranışsal iletişim yeteneklerine sahip işletmeler dış pazarlarda kolaylıkla yer edinebilirler.İşletmeler, kişilere bağlı kalmaksızın hayatını sürdürebilmeyi diğer bir deyişle kurumsallaşmayı amaçlamaktadırlar. Bunun sebebi kurumsal kimlik ve imajlarının uzun zamanda kar ve saygınlık getirecek olmasıdır. Kurumsal kimlik işletmenin tüzel olarak gerçekte kim olduğu; kurumsal imaj ise tüketici zihnindeki görüntüsüdür.Bu çalışmada pazarlama iletişim yetenekleri ile kurumsal kimlik ve imaj kavramları incelenmiştir. Bu bağlamda Antalya ilindeki ihracatçı işletmeler üzerine anket çalışması gerçekleştirilerek işletmelerin pazarlama iletişim yeteneklerinin kurumsal kimlik ve imajları üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interaction, change and transformation taking place in economic, political, social, cultural and tecnological fields in those days of fierce competition. It opportunities across businesses, on the other hand brings threats. Businesses need to adapt to this change in order to survive. Therefore, businesses should focus on export marketing.In today?s world, boundaries are expanding economically. Therefore, objective of many businesses is to open up foreign markets. Businesses that want to open up foreign markets should have some marketing communications competencies. With cognitive, affective and behavioral communication competencies businesses acquire foreign markets easily.Businesses aim to sustain the lives regardless of people. In other words, businesses aim to be corporate. The reason is the corporate identity and image that will bring long-term profits and prestige. While the corporate identity is the actual persona of business, the corporate image is the picture of the consumer's mind.In this thesis, the concepts of marketing communications competencies, corporate identity and image were studied. In this context, a survey study concerning the effects of marketing communication competencies on corporate identity and image were studied for exporting businesses in Antalya and the result were interpreted.