Orta yaş ve üzeri kadınlarda iletişim aracı olarak sosyal paylaşım ağlarının kullanımı
Use of social networking sites as a communication tool in middle aged and women
  1. Tez No: 321832
  2. Yazar: GÖKÇEN DEMİREKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HÜSREV EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bilgisayar ve internet teknolojisinde gerçekleştirilen yenilikler, çoğu alanda olduğu gibi iletişim alanında da etkisini göstermektedir. Gelişen teknolojinin son ürünlerinden birisi olan sosyal paylaşım ağları bireylere etkileşimli ve paylaşımcı bir iletişim ortamı sunmaktadır. Bireylere alıştıkları sanal iletişim tarzından tamamen farklı olanaklar ve fırsatlar sunan sosyal paylaşım ağlarına olan talep kayda değer biçimde hızla artmaktadır.Bu çalışmada iletişim, internet teknolojisi ve sosyal paylaşım ağı kavramları ile ilgili literatür çalışması ve bir uygulama yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde iletişim kavramı ve genel iletişim bilgileri üzerine literatür çalışması yapılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise internet, bilgi toplumu, web 2.0, web 3.0 ve sosyal paylaşım ağının tanımı, dünyada ve Türkiye'deki durumu, gelişimi ve popüler sosyal paylaşım ağlarından bazıları ile ilgili kaynaklar taranarak elde edilen bilgiler paylaşılmıştır. Araştırmanın son bölümünde, orta yaş ve üzeri kadınların sosyal paylaşım ağlarını iletişim aracı olarak kullanmasına yönelik bir uygulama gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın örneklemini, Isparta ilinde bulunan ve sosyal paylaşım ağı kullanan orta yaş ve üzeri kadın kullanıcılar oluşturmuştur. Araştırma örneklemi 500 katılımcıdan oluşmuş ve katılımcılar basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir.Araştırmada, sosyal paylaşım ağlarını kullanan orta yaş ve üzeri kadınların yaş, eğitim durumu ve çalışma durumları ile sosyal ağları kullanım sıklıkları, alışkanlıkları ve amaçları arasında farklılık gösterip göstermediğini ölçmek amaçlanmıştır. Verilerin analizinden elde edilen bulgulara üçüncü bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The technological innovations of computer and internet indicate the effect on the communication area as well. Social Networks that are one of the last products of developing technology offers an interactive and collaborative communication environment to individuals. Hence Social Networks offer completely different practice from their habits; the demand of it rapidly and significantly increases.This study includes the literature of the internet technology and the concept of Social Networks. Initial component of this study involves the concept of the communication and its general knowledge. In the second part, it mentions internet, information society, web 2.0, web 3.0, definition of Social Networking and the position and improvement of Social Networking in Turkey and also all around the world by researching some popular and social networks. The final part of this study includes the research about how to use Social Networks by middle-aged and older women.Sample of this study is social networking users in the province of Isparta who are middle-aged and older women. This sample applied 500 subscribers and they were randomly selected.The aim of this survey evaluates middle-aged and older women?s usage of social networks by differentiating their age, level of education and working conditions. The results of the data analysis are mentioned in the third chapter.