Cumhuriyet Dönemi siyasal düşüncesinde devlet algısı: Kemalizm, milliyetçilik, İslamcılık ve sosyalizm
Perception of the state in the republican period political thought: Kemalism, nationalism, Islamism and socialism
  1. Tez No: 321851
  2. Yazar: FATİH ERTUGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SİTEMBÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu tezin amacı, Türk siyasal düşüncesindeki devlet algısı çerçevesinde modern Türkiye Cumhuriyeti dönemindeki başlıca siyasal ideolojilerin devlete bakış açılarını analiz etmektir. Modernleşmeyle birlikte değişen siyaset yapma anlayışı ve kamusal alan tasavvuruna rağmen, fikri açıdan birbirine zıt kutuplarda yer alan siyasal ideolojilerin devlet algılamaları konusunda benzeştikleri bu tezin temel iddiasıdır.Bu çerçevede Kemalizm, Milliyetçilik, İslamcılık ve Sosyalizm şeklinde dört temel ideolojinin incelendiği çalışmada öncelikli olarak birinci bölümde kavramsal olarak devlet tartışmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, analyze to concept of state by main political ideologies in terms of perception of the state in Turkish political thought during the modern Republic of Turkey. Basic claim of this thesis is that, despite vision of the public sphere and with modernization understanding of the changing politics, political ideologies that have different ideas for politics are similar to each other about the state perceive. In first chapter of this study which explored four main ideologies including Kemalism, Nationalism, Islamism and Socialism discussion of the state are given.