Kamu işyerlerinde alt işveren uygulaması
The implementation of sub-contructors at public workplaces
  1. Tez No: 321983
  2. Yazar: YUSUF GÜLEŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Çalışma hayatında geçen zamana ve gelişen teknolojiye bağlı olarak çok çeşitli istihdam tipleri ve istihdam şekilleri ortaya çıkmaktadır. Bu istihdam tiplerinden birisi de alt işveren uygulamalarıdır. İşgücü maliyetlerini azaltma yahut sorunsuz ve sürekli istihdam anlayışı, işverenleri bu yönteme iten etkenlerden biri olmuş, İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunun getirdiği yükümlülüklerden kaçınma eğilimi, sendikal örgütlenmeye sıcak bakmama, insan gücü sevk ve idaresinin getireceği yoğunluktan kurtulma düşünceleri de gerek alt işverenliğin ortaya çıkmasında gerekse yaygınlaşmasında rol oynamıştır. Çalışma hayatında duyulan ihtiyaçtan dolayı, kamu işyerlerinde asıl işveren - alt işveren ilişkisi kurulması uygulamada sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kamu işyerlerinde yükleniciler vasıtasıyla işçi çalıştırılarak devlet, asgari maliyetle dolaylı istihdam sağlamaktadır.Alt işveren istihdamında keyfi uygulamaların önüne geçebilmek amacıyla 4857 sayılı İş Kanunu'nda ayrıntılı ve kısıtlayıcı düzenlemeler getirilmiştir. 4857 sayılı Kanun ile alt işveren ilişkisinin tanımlanması ve muvazaalı işçi çalıştırılmasının müeyyideleri de düzenleme konusu olmuştur. Asıl işveren-alt işveren ilişkisinin muvazaaya dayandığının tespiti halinde ise, işçi başlangıçtan beri asıl işverenin işçisi sayılmakta, bu durumda işçi alacaklarının tek ve gerçek muhatabı asıl işveren kabul edilmektedir. Bununla birlikte 27.09.2008 tarihli ?Alt İşverenlik Yönetmeliği?nin ilgili kanunlara ve Anayasa'ya aykırı hükümler içerdiği düşünülmektedir. Ayrıca, 12 Temmuz 2006 tarihinde 5538 sayılı Kanun'un 18. maddesi ile alt işverenlik ilişkilerinde kamu kuruluşları lehine ayrıcalık tanıyan iki fıkra hükmü İş Kanunu'nun 2. maddesine eklenmiş bulunmaktadır.Bu çalışmanın amacı kamu işyerlerinde, kamu işverenleriyle alt işverenler arasında asıl işveren - alt işveren ilişkisini incelemek, kamu işyerlerinde alt işveren uygulamasının yarattığı sorunları ortaya koymak ve bunlara ilişkin çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Many types and forms of employment appeared in the business life depending on the time passed by and the technology developed. One of these types of employment is subcontracting. The understanding of decrease in manpower costs or problem-free and perpetual employment have been only a few reasons make the employers motivate to choose this type. The tendency to avoid the obligations arising from The Labour and Social Security Law, keeping away from trade union organization, the idea to throw the workload of manpower administration off have played a part both the appearance and expansion of the subcontracting. Owing to the need in working life, the setting of relationships between the main employer and the sub-employer in public establishments has frequently been encountered in practice. The government provides employment due to minimum expense by running workers via contractors in public establishments.There were some new arrangements done in order to prevent arbitrary treatments in employment of subcontractors and a new and a more qualified statutory and judicial level was achieved with Labor Law Nr: 4857. In case the actual employer-sub employer relation is detected to be based on collusion, the employer shall be the only and actual drawee of the employee claims as the employee shall be considered as the employee of the actual employer. All the same, ?Regulations of Subcontracting?, which in September 2008, to involve arbitraments in concerned with laws and Constitution. Also On 12 July 2006, the 18th clause of law 5538 and two subclause verdict which enfrachises in favor of public instutions were added to 2. (2nd) clause of labor law.The aim of this study to examine the employer ? subemployer relationship between the public employers and subemployers, also to find out the problems there are as a result of this subemployer application in public establishments and propose solutions for them.