Fikri Mülkiyet Hukuku uyuşmazlıkları ve arabuluculuk
Disputes of Intellectual Property Law and mediation
- Tez No: 322076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fikrî mülkiyet koruması, fikrî çaba ve zekânın ürünlerini, devlet otoritesiyle korumayı amaçlayan ve yaratıcılarına, ürünlerini belirli bir süre kullanma ayrıcalığı tanıyan hakları içermektedir. Fikrî mülkiyet konuları; patentleri, markaları, endüstriyel tasarımları ve coğrafi işaretleri içine alan; sınaî mülkiyet, telif hakları ve ilgili haklar olarak da adlandırılan yazılı edebi ve sanatsal eserler ile icra edilen, kaydedilen eserler olarak ikiye ayrılır. Fikrî ve sınaî mülkiyet haklarının, hak sahiplerine tanıdığı mülkiyet benzeri geniş yetkiler nedeniyle hak sahipleri, fikrî mülkiyet hakkına konu ürünün, kendileri veya verdikleri izinle üçüncü bir kişi tarafından piyasaya sunulmasından sonraki dolaşımını kontrolleri altına almak istemektedir. Bu durum, serbest ticaret ortamını dolayısıyla rekabet düzenini olumsuz yönde etkileyebildiğinden, hak sahibinin bu haklarına bazı sınırlamalar getirilmesi gerekmektedir.Fikrî mülkiyet haklarının tanınması ve korunması alanında imzalanan anlaşmalar ve anlaşmaların uygulanmasını sağlayan uluslararası kuruluşların çalışmalarıyla birlikte fikrî mülkiyet hakları, uluslararası bir boyut kazanmıştır. Fikrî hakların tanınması ve hak sahiplerine bir takım hak ve yetkiler verilmesi yeterli olmamakta, bu hakların kullanılması ve korunması için uygulanabilir ve geçerli bir uyuşmazlık çözüm yönteminin varlığı da gerekli olmaktadır. Bundan dolayı, uluslararası fikrî mülkiyet hukukunda uyuşmazlık çözüm mekanizmaları konusu önem kazanmış, fikrî mülkiyet haklarından doğan uyuşmazlıkların çözümünde özellikle iki uluslararası kuruluş olan Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü(WIPO) ve Dünya Ticaret Örgütü(WTO) önemli rol oynamaya başlamıştır. Bu noktada ?Fikrî Mülkiyet Hukukunda Uyuşmazlıkları ve Arabuluculuk? konusu gündemin önemli konuları arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Intellectual property protection, intellectual effort, and intelligence products to protect state authority and privilege to recognize the rights of creators to use their products contain a certain period of time. Intellectual property issues are divided into two. The second is known as copyright and related rights are written with literary and artistic works performed recorded works. Intellectual and industrial property rights, the rights recognized by the owners of the property because of such wide powers, rights holders, intellectual property right subject to the permission given by the product themselves or by a third party willing to take under control the circulation after its introduction. In this case, the layout of a free trade environment, so the competition can affect adversely the rights of some restrictions on the rights of the owner of this needs to be brought.The recognition and protection of intellectual property rights in international treaties and agreements signed with international organizations to the implementation of the work exemplifies the developments. On the other hand only the recognition of intellectual property rights owners and the rights and powers given to a team not sufficient, the use and protection of these rights can be applied for, and in the presence of a valid method of dispute resolution is necessary. Therefore, the subject has gained importance in international intellectual property law, dispute resolution mechanisms, especially in the context of intellectual property rights, resolving disputes arising from the two international organizations are the World Intellectual Property Organization and the World Trade Organization has been playing an important role. At this point, ?Disputes of Intellectual Property Law and Mediation? has been among the important topics of the agenda.