İş güvenliği yönetim sistemi ve Ford Otosan İnönü Fabrikası'nda psikoteknik değerlendirme uygulaması
Safety management system and psycho-technic study in Ford Otosan Inonu Plant
  1. Tez No: 322077
  2. Yazar: ALPER AKADAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDAT ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması ile, kişisel nedenlere bağlı iş kazalarında psikoteknik değerlendirme yöntemleri kullanılarak, hangi faktörlerin etkili olduğunun bulunması amaçlanmıştır. Bu amaçtan yola çıkarak Ford Otosan İnönü Fabrikası'nda iş kazası geçiren ve geçirmeyen iki gruba dört farklı psikotest uygulanmıştır. Yapılan testlerin çıktıları değerlendirildiğinde, muhakeme ve dikkat-konsantrasyon seviyeleri ile iş kazası olasılığı arasında bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to find out that the factors which affect human related occupational accidents by using psycho-technic evaluation principals. In the application section, two sample groups who had an accident and have not were tested in psycho-technic software in Ford Otosan Inonu Plant. As a result, the study shows that there is a relationship between accident probability and long-term selective attention and also intelligence capability of workers.