İlköğretimde yönetimin başarısının öğretmen ve öğrenciler üzerindeki etkileri
The effect of performance of administration on teachers and students in primary education
  1. Tez No: 322197
  2. Yazar: ÖZGE KÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YAŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Eğitim sürecinin en önemli kısmını okullar oluşturur. Okul yönetiminin önemini, okul yöneticisinin yetki ve sorumluluğu belirtir. Yönetimin çok yönlü tanımları, yöneticiye çok yönlü yetki ve sorumluluklar yüklemiş bulunmaktadır. Bunlar okul yönetiminin değerini yükselttiği kadar, önemini de artırmaktadır. Bu araştırma ile okul yönetimi çalışmalarının kurumlara etkisi, çalışmaların durumu ve her şeyden önce yönetici tutumlarının tespit edilmesi, öğrenci ve öğretmen üzerindeki etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca araştırma ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarındaki yöneticilerin gösterdikleri başarının öğretmen ve öğrenci üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacına yönelik Zonguldak Merkez ilköğretim okullarında öğrenim gören 614 öğrenci ve eğitim veren 61 öğretmen ile anket çalışması hazırlanmıştır. Öğretmen anketi iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde örneklemi oluşturan öğretmenlerin kişisel bilgileri alınmış, ikinci bölümde ise ilköğretim yönetiminin öğretmenlere karşı olan tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. İlköğretim yönetiminin öğretmenler tarafından algılanan tutumları Sorun Çözme, Karar Verme, İletişim, Denetim, Demokratik Tutum ve Motivasyon olmak üzere altı boyutta incelenmiştir. Öğrenci anketi iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde örneklemi oluşturan öğrencilerin kişisel bilgileri alınmış, ikinci bölümde ise İlköğretim yönetiminin öğrenciler tarafından algılanan tutumları belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma verileri için SPSS 15.0 programından yararlanılmıştır. İlköğretim yönetiminin başarısının öğretmen ve öğrenciler üzerindeki etkilerinin demografik özelliklere göre farklılaşmaları demografik değişkenin durumuna göre Bağımsız Örneklem T Testi ve ya Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile sınanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre olan farklılaşmalar Bağımsız Örneklem T Testi ile, diğer değişkenlere göre olan farklılaşmalar ise Tek Yönlü Varyans Analizi ile incelenmiştir.Yapılan analizlere ve bulgulara bakıldığında sonuç olarak, okul yönetiminin öğrenci ve öğretmen başarısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Schools constitute the mostsignificant part of education. The autority and responsibility of school administrator indicates the significance of school administration. The variations of the definition of administration grant multiple authorities and responsibilities to the administrator. They increase not only the value of administration but also its significance. This study aims to determine the effct of activities of school administration on foundations, the state of activities, the attitude of administrators and to put forward their effects on stuents and teachers. The study also aims to analyse the effects of the performance of administrators at primary shools in domain of Ministry of Education on students and teachers. In this context, survey studies were conducted on 614 students and 61 teachers at primary schools in the center of Zonguldak. The teacher survey consists of two parts. In the first part, personal information about the teachers that constitute the sample are acquired, and in the second part, the attitude of primary school administration to teachers was determined. The attitude of primary school administration perceived by teachers was analysed in six dimensions which are Solving Problems, Taking Decisions, Communication, Supervision, Democratic Approach and Motivation. The student survey consists of two main parts. In the first part, personal information about the students that constitute the sample are acquired and in the second part, the attitude of primary school administration perceived by students was determined.The data acquired from the study were analysed with the software SPSS 15.0. The variance of the effect of the performance of primary school administration on teachers and students according to demographic qualities was tested with Independent Samples T Test and One Way ANOVA. The variations arising from variable gender were tested with Independent Sapmpes T Test while variations arising from other variables were tested with One Way ANOVA.When the analysis conducted and findings are considered, it was found out that school administration doesn?t have a significant effect on student and teacher achievement.