Is paternalistic leadership empowering: A contingency framework
Babacan liderlik psikolojik güçlenmeye yardımcı olur mu: Bir durumsallık çerçevesi yaklaşımı
  1. Tez No: 322376
  2. Yazar: PETEK DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Literatürde babacan liderliğin çalışanlarına etkisi üzerine yapılan çalışmalar, çalışanın ve çalışanın sahip olduğu işin özelliklerini göz önünde bulundurmak konusunda sınırlı kalmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, babacan liderliğin çalışanın psikolojik güçlenme seviyesini olumlu etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Daha geniş bir perspektifle, babacan liderlik ve çalışanın psikolojik güçlenmesi arasındaki ilişkiyi oluşturan mekanizma ve ara değişkenler araştırılmaktadır. Veri, tam zamanlı çalışmakta olan 313 kişiden toplanmıştır. Sonuçlar, babacan liderliğin çalışanın güçlenmeyle pozitif ilişkisi olduğunu, liderin güvenilir algılanmasının bu ilişkinin aracısı olduğunu göstermektedir. Belirlediğimiz çalışan temelli değişken (çalışanın aile bağlamında ilişkisel benlik seviyesi) bu ilişkiyi değiştirmezken, belirlediğimiz iş temelli değişken (iş zenginliği) değiştirmiştir. Özellikle, iş zenginliğinin düşük olduğu koşulda, çalışanların psikolojik güçlenme seviyesi babacan liderliğin yüksek olduğu durumlarda yükselmiştir. Bulgular, babacan liderliğin çalışanlarca güvenilir algılandığı, ve bu algının çalışanların aile bağlamında ilişkisel benlik seviyesinden bağımsız olarak çalışanların psikolojik güçlenmesine olumlu katkı yaptığı yönündedir. Ayrıca, iş zenginliği düşük olan koşulda bile babacan liderliğin fark yaratabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Research on paternalistic leadership (PL) in relation to employee outcomes has been limited in taking individual- and task-related contingencies into account. This study explores whether PL empowers the employee. With a broader focus, we investigated what mechanism can possibly link PL to psychological empowerment, and what contingencies can moderate this relationship. Data were collected from 313 employees working full-time. Results indicated that PL was positively correlated with psychological empowerment, and leader?s trustworthiness mediated this relationship. While an employee-related contingency (i.e. employee?s related self-in-family) did not moderate the relationship, a job-related contingency (i.e. job enrichment) did. Specifically, in low enriched jobs, the empowerment level of employees increased when they worked with a high rather than a low paternalistic leader. Our findings suggest that PL is perceived trustworthy and trustworthiness leads to empowerment regardless of employee?s related self-in-family (RSF). Also, employees feel empowered in low enriched jobs if the leader?s style is paternalistic.