İlköğretim okullarının sosyalleştirilmesinde dış iletişimin önemi ve okul idaresinin görevleri
The importance of external communication and school administration tasks for socializing primary schools
  1. Tez No: 322479
  2. Yazar: FİLİZ ORTAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma; İstanbul ili,Çekmeköy ilçesi sınırları içerisinde bulunan resmi ilköğretim okullarının sosyalleştirilmesinde dış iletişimin önemini ve okul idaresinin görevlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili Anadolu Yakası Çekmeköy İlçesinde yer alan ilköğretim okullarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin araştırmaya tesadüfi olarak katılan velilerinden oluşmaktadır. Bu anket 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili,Çekmeköy ilçesindeki 10 ilköğretim okulunda öğrencisi bulunan 350 veliden oluşmuştur.Araştırma verilerinin toplanmasında, öncelikle yurt içi ve yurt dışı yayınlarda literatür taraması yapılarak anket taslağı hazırlanmış sonrasında konu alanında uzman görüşleri alındıktan sonra geliştirilen ``İlköğretim okullarının sosyalleştirilmesinde dış iletişimin önemi ve okul idaresinin görevlerini belirlemek amacıyla yapılan anket? örneklemi oluşturan katılımcılara uygulanarak, anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmıştır.Araştırmada geliştirilen anket aracılığı ile elde edilen verilerin istatistiksel olarak analizi SPSS Windows?istatistik 15 paket programı ile yapılmıştır.Verilerin analizinde; öncelikle tüm bağımsız değişkenler için, frekans,yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri ortaya konmuştur. ``İlköğretim okullarının sosyalleştirilmesinde dış iletişimin önemi ve okul idaresinin görevlerini belirlemek amacıyla yapılan anket?te yer alan sorular ile ilgili veli görüşlerinin aralarında anlamlı fark olup olmaması ile T testi ve Tek Yönlü Varyans analizi uygulaması yapılmış, sonrasında elde edilen farklılığın kaynağını belirlemek amacıyla tamamlayıcı analizlerden biri olan ?Scheffe Testi? kullanılmıştır.Ölçekler kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan velilerin cinsiyet, yaş, medeni durum, veli olarak yakınlık derecesi, okula gitme sıklığı ve eğitim durumu değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work has been done to determine the importance of external communication in official primary schools within th borders of İstanbul, Çekmeköy and school administration tasks.Research working group is consist of the random parents of the students who are learning in the primary schools in Çekmeköy which is located in the town of Anatolian shore of İstanbul. This survey includes 350 parents who have students in 10 elementary schools located in İstanbul, in Çekmeköy District through 2011-2012 academic year.Collecting research data, a draft questionnaire has been formed by making literature review for primarily domestic and foreign publications, after acquiring expert opinions in the subject field developed ?the survey that aims to determine the importance of external communication and school administration tasks for socializing primary schools? has been applied the participants who are created as sample survey, the data obtained from the surveys has been transferred to computer. As the statistical analysis of data that obtained from the survey developed through the research has been done with the package programme called SPSS for Windows ? statistics 15.In the analysis of data; first of all the arguments for, frequency, percentage, average, standard deviation values were produced. The T Test and the implementation of one-way analysis of variance has been applied whether if there is a meaningful difference between the parents? opinions regarding questions ?the survey that aims to determine the importance of external communication and school administration tasks for socializing primary schools?, then one of the complementary analysis as ?Scheffe Test? was used to determine the source of the resulting variety.It has been tested whether if the results, obtained by using the scales, differ from depending on participatig parents? in the research, sex, age, marital status, degree of relationship as parents, the frequency of going to school and educational statues.