Elektromanyetik uyumluluk ve döner kanatlı hava araçları üzerinde EMC testleri
Electromagnetic compatibility research and EMC tests on rotary wing air vehicle
- Tez No: 322940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle elektromanyetik girişim (EMI), nasıl ve neden oluştuğu, çevresel etkileri ve bu etkilerden korunma yöntemleri açıklanmıştır. Elektromanyetik ışımanın zararlı etkileri, personel, yakıt ve askeri cihazlar üzerinde incelenmiştir. Bu konuda mevcut standartların neler olduğu araştırılmış, araştırma sonuçları sunulmuştur. Ayrıca uygulama için kullanılan MXF-484 V/UHF hava platform telsizi hakkında bilgi verilmiştir. Genel amaçlı ve taarruz helikopterlerinin hava platform telsizinde değişen frekans değerlerinden kaynaklanan çevresel elektromanyetik alan etkileri ölçülmüş ve araştırılmıştır. EMC test sonuçları MIL-STD-464 standardı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain how the electromagnetic interference occur, its environmental hazards and protective method from this hazards. The hazards of electromagnetic interference on people, fuel and ordanance was investigated. Related standarts about EMC (Electromagnetic Compatibility) and EMI (Electromagnetic Interference) was researched. And also results were presented. More over information about MXF-484 V/UHF airborne radio used for application was given. Environmental effects of electromagnetic field occured by the varying frequency values on the MXF-484 V/UHF airborne radio of utility and attack helicopters were measured and investigated. Results of EMC tests were compared according to MIL-STD-464 standart.