Sulu çözeltilerden krom (VI) gideriminde beyaz çürükçül Fungus lentinus Concinnus kullanımı
The using of Lentinus concinnus the white rot fungus for removal of chromium (VI) from aqueous solutions
  1. Tez No: 322941
  2. Yazar: NAZCAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Lentinus concinnus beyaz çürükçül fungus biyokütlesi kullanılarak sulu çözeltiden Cr(VI) metal iyonu biyosorpsiyonu gerçekleştirilmiştir. Kesikli sistemde gerçekleştirilen deneylerde, Cr (VI) giderimi üzerine, pH, biyosorbent dozu, başlangıç metal iyonu konsantrasyonu, sıcaklık ve temas süresi parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Asit, baz ve ısı muamelesi olmak üzere, üç farklı şekilde, fungal biyokütlenin inaktivasyonu gerçekleştirilmiştir. Aktif fungal biyosorbent, inaktif biyosorbentlerin tamamından düşük bir Cr (VI) adsorpsiyon kapasitesine sahiptir (36,00 mg/g). İnaktif biyosorbentler arasında Cr (VI) biyosorpsiyon kapasiteleri, düşükten yükseğe doğru, asit uygulanmış biyokütle (54,25 mg/g), baz uygulanmış (62,38 mg/g) ve ısı uygulanmış biyokütle (74,75 mg/g) olarak sıralanmaktadır. Isı uygulaması, Cr (VI) giderimi için, en etkili inaktivasyon yöntemi olarak tespit edilmiştir. Maksimum Cr (VI) giderimi yüzdesi, 100 ml hacimde, 200 mg ısı uygulanan biyokütle ile %80,5 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, literatürde bildirilen sonuçlardan önemli derecede yüksektir. Fungal biyosorbentler üzerine maksimum Cr (VI) iyonları biyosorpsiyonu, pH 1,0'de elde edilmiştir.Literatürde Lentinus concinnus ile ilgili bildirilmiş herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Deneylerle elde edilen sonuçlara göre, Lentinus concinnus biyokütlesi, endüstriyel atıksulardan Cr (VI) iyonlarının giderimi için kullanılmak üzere yüksek bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, biosorption of Cr (VI) metal ions from aqueous solutions onto Lentinus concinnus, the white-rot fungus biomass were studied. The effects of pH, biosorbent dose, initial concentration of metal ions, temperature and contact time parameters on Cr (VI) removal were investigated in a batch system. Inactivation of fungal biomass was carried out by three different ways: acid, base and heat treatments. Active fungal biosorbent has lower Cr (VI) adsorption capacity (36,00 mg/g), than all of the inactivated biosorbents. Cr (VI) adsorption capacities of inactive biosorbents, are ranked from higher to lower as, acid treated (54,25 mg/g), base treated (62,38 mg/g) and heat treated biomass (74,75 mg/g). The heat treatment was evaluated as the most effective inactivation method for Cr (VI) removal. Maximum removal ratio for Cr (VI) was determined as 80,5% for 200 mg of heat treated biomass in 100 ml total volume. This obtained result was significantly higher than the results reported in literature. The maximum biosorption of Cr (VI) ions on the fungal biosorbents were obtained at pH 1.0.There is no any reported study in the literature about Lentinus concinnus. According the results obtained from these experiments, Lentinus concinnus biomass has the high potential to be used for the removal Cr (VI) ions from industrial wastewater.