Bazı folklorik bitkilerde kare dalga katodik sıyırma voltametrisi yöntemiyle Oleuropein tayini
Oleuropeine determination in some folk medicinal plants by squarewave cathodic stripping voltammetry
- Tez No: 322974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAYIM KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, diyabet hastalığında folklorik ilaç olarak kullanılan, zeytin (Olea europaea), dişbudak (Fraxinus ornus), kurtbağrı (Ligustrum vulgare) ve leylak (Fraxinus excelsior) yapraklarındaki etken madde olan oleuropeinin dönüşümlü voltametri ile elektrokimyasal özellikleri, kare dalga katodik sıyırma voltametrisi yöntemiyle de tayini yapılmıştır. Oleuropeinin indirgenmesi sırasında aktarılan elektron sayısı 1, difüzyon katsayısı 4,9 x 10-8 cm²/s ve pKa değeri 7,4 olarak bulunmuştur. Kare dalga katodik sıyırma voltametrisi ile oleuropein tayinine, pH, biriktirme süresi, puls genliği, frekans ve biriktirme potansiyellerinin etkileri incelenmiştir. Bu yöntemle oleuropeinin gözlenebilme sınırı 3,29 x 10-6 M ve tayin sınırı 9,87 x 10-6 M, olarak bulunmuştur. Zeytin yaprağında kütlece %0,46, kurtbağrı yaprağında %0,40, dişbudak yaprağında %0,25 leylak yaprağında % 0,05 oleuropein bulunmuştur. Ayrıca yöntem karşılaştırması amacıyla, HPLC yöntemiyle numunelerde oleuropein tayini yapılmış ve benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical properties of Oleuropeine were investigated by cyclic voltammetry and its determination were performed by square wave anodic stripping voltammetry in the leaves of Olea europaea, Fraxinus ornus, Ligustrum vulgare and Fraxinus excelsior in the use of diabetic folk medicine. Transferred electron number of oleuropeine was found as 1 during reduction, diffusion coefficient was found as 4.9 x 10-8 cm2/s and pKa value was 7.4. In addition, pH, deposition time, puls amplitude, frequency and deposition potential were optimized as analysis parameters. In this method, detection limit of oleuropeine and limit of quantification of oleuropeine were found as 3.29 x 10-6 M and 9.87 x 10-6 M, respectively. Oleuropeine concentration was found as 0,46%, 0,4%, 0,25% and 0,05% in the leaves of Olea europaea, Fraxinus ornus, Ligustrum vulgare, Fraxinus excelsior respectively. Oleuropeine concentration was also determined by HPLC in order to comparison of the methods and similar results were obtained.