Stokastik sınır analizi ile üniversitelerin performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of universities with stochastic frontier analysis
  1. Tez No: 323006
  2. Yazar: EMEL ÖZGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki 40 kamu üniversitesinin etkinliğinin parametrik etkinlik ölçüm yöntemlerinden biri olan Stokastik Sınır Analizi (SSA) yöntemiyle ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada etkinliğin belirlenebilmesi için eğitim performansı ve yayın performansı olmak üzere iki farklı model oluşturulmuş ve FRONTIER Version 4.1 bilgisayar programı kullanılarak etkinlik hesaplamaları yapılmıştır. Analizin ikinci adımında her bir üniversite için oluşturulan modellerden elde edilen teknik etkinlik skorlarının ortalamaları alınarak her bir üniversite için genel bir etkinlik skoru elde edilmiştir. Buna göre teknik etkinlik skoru en yüksek olan üniversite Ortadoğu Teknik Üniversitesi olurken en düşük teknik etkinliğe sahip üniversite Balıkesir Üniversitesi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the efficiency of 40 Universities in Turkey by using Stochastic Frontier Analysis. To do this, two models were constructed depending on education and publish performances and were analyzed to calculate the efficiencies using FRONTIER Version 4.1 computer program. After that the general efficiency score for each university was calculated as the mean of the calculated efficiency scores according to the constructed two models. The general efficiency scores for each university indicated that Middle East Technical University had the highest general efficiency score in all the universities while the Balıkesir University?s general efficiency score was the lowest.