Niğde merkez ve Bor ilçesi ağzı (Giriş- İnceleme-Metinler-Sözlük)
Dialects of central Niğde and district of Bor (Introducton ? Text-Analysing - Texts? Dictionary)
  1. Tez No: 323405
  2. Yazar: SONGÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TOKATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 614
Özet
Yapılan bu çalışma Niğde Merkez ve Bor ilçesi ağızlarını içermektedir. 2008-2010 yılları arasında bölgede yaptığımız derlemeler çalışmamıza kaynaklık etmiştir. Çalışmamız Giriş, İnceleme, Metinler ve Sözlük olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde bölgenin coğrafi ve etnik yapısı hakkında bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde Niğde Merkez ve Bor ilçesinin ağız özellikleri fonetik ve morfolojik olarak incelenmiş ve ilgili bölümler metinlerden seçtiğimiz örneklerle desteklenmiştir. Bölgenin genel özellikleri sonuç bölümünde değerlendirilmiştir. Metinler kısmında, derlenen 45 metin transkripsiyon alfabesiyle yazılmıştır. Sözlük bölümünde ise metinlerde geçen yazı dilinden farklılıklar gösteren ve derlediğimiz metinlerde olup tezde geçmeyen kelimelere de yer verilmiş ve kelimelerin anlamları açıklanmıştır. Tezde kullandığız kaynak eserler kaynakça olarak teze eklenmiştir. Bu çalışma ile Niğde Merkez ve Bor ilçelerinin ağız özellikleri ses ve şekil bilgisi yönünden incelenmiş ve bu ağızların genel özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes the dialects of Niğde and its district, Bor. Compilations that we made between the years of 2008-2010 have been the source of our study. This study consists of 4 parts as Introductıon, Analysıng, Texts and Dıctıonary.In introduction part, some informations about the region?s geographical and ethnical features have been given. In analysing part, dialectical features of Niğde and Bor have been analised phonetic and morphological and related parts have been supported by samples choosen in the texts. General features of the region have been evaluated in concluding part. In texts part, compiled 45 texts have been written in transcription alphabet. In dictionary part, words that are in the texts, are different from written language and that are in the compilled texts but not in the thesis, have been included and their means have been explained. Sources Works we used in the thesis have been added to the thesis as bibliography.