Hacılar ağzı (inceleme- metinler- sözlük)
Hacilar dialect
- Tez No: 323437
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARGUNŞAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmanın konusu, Kayseri ilinin Hacılar ilçesinde yaşayan yerli halkın ağız özelliklerinin belirlenmesi ve bazı Anadolu ağızlarıyla karşılaştırılmasıdır.Bu çalışma, 2010-2011 tarihleri arasında Hacılar ilçesinde yapılan araştırmaların sonucudur. ?Hacılar Ağzı? adlı bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır: ?Giriş? , ?İnceleme? (Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Sonuç), ?Metinler? ve ?Sözlük?. ?Giriş? bölümünde ilçenin ve yerli halkın yaşadığı yerleşim birimlerinin fiziki coğrafyası, tarihi ve etnik yapısı üzerinde durduk. ?İnceleme? bölümü, yöremiz ağızlarından derlediğimiz metinlere dayanarak ?Ses Bilgisi? ve ?Şekil Bilgisi? olmak üzere iki kısımda ele alınmıştır. ?Metinler? bölümü, 24 ayrı kişinin konuşmalarını ihtiva eden 24 metinden meydana gelmiştir. ?Sözlük? bölümünde ise hem kullandığımız metinlerde yer alan hem de yöre insanının konuşmalarından tespit ettiğimiz kelimeleri söylendiği gibi yazarak, yazı dilimizdeki karşılıklarını verdik.
Özet (Çeviri)
This study's theme is the properties of Hacılar dialects which have been spoken by local people who live in Hacılar and to compare these properties with the other Anatolians dialects.This research is the result of the investigation which has made in Hacılar between 2010 and 2011. This research titled ?The Dialect In Hacılar? consist of five parts: ?Introduction?, ?Analysis? (Phonology, Morphology, Conclusion), ?Bibliography? ?Texts? and ?Dictionary?. In ?Introduction? part, physical geography, history and ethnic structure of the county and the villages which local people live in have been given. In ?Analysis? part, it has taken up in two parts, Phonology and Morphology, based on the Texts which we collect from the dialects, of our region. In ?Texts? part, there are 24 texts which consist of 24 different people's speeches. In ?Dictionary? part, the formal language equivalences of the local words and the equivalences of the words which have changed phonologically all have been given. In order to make our investigation natural, we have chosen the old people whose dialects hasn't changed.