Paranın algılanan sembolik değeriyle materyalist eğilimler arasındaki ilişki
The relationship between materialistic tendencies and symbolic money meaning
- Tez No: 323484
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı paranın algılanan sembolik değeri ile materyalist eğilimler arasındaki ilişkileri incelemektir. İki bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümünde konuya ilişkin literatür hakkında bilgi verilmiş ve kavramlar arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise araştırma modeli ve araştırmanın hipotezleri analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; paranın algılanan sembolik değeri ve materyalist eğilimler arasında alt boyutlar bağlamında ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Bir diğer yandan paranın algılanan sembolik değeri ve materyalist eğilimler ile ilgili algılamaların katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the perceived symbolic value of money and materialistic tendencies. This research consists of two parts; the first part presents the literature on the subject and the relationships among the concepts while the second part deals with the research model and analysis of the research hypotheses. The research findings revealed that there are relationships between the perceived symbolic value of money and materialistic tendencies in terms of sub-dimensions. One the other hand, the study also found that the perceptions about the perceived symbolic value of money and materialistic tendencies vary depending on the demographic characteristics of the participants.