Elin ikinci ve dördüncü parmak oranları ile cinsiyete özgü vücut karakterleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between second-to-fourth digit ratio and sexually dimorphic body characters
  1. Tez No: 323513
  2. Yazar: BERNA ETUĞRUL ÖZENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN OTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Prenatal testosteron ve östrojen düzeylerinin cinsiyete özgü parmak oranlarının belirginleşmesinde organizasyonel ve aktivasyonel bir etkiye sahip olması, gelişimi cinsiyet hormonlarının kontrolünde olan diğer vücut karakterleri ile parmak oranları arasında bazı ilişkilerin olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmanın amacı cinsiyete özgü antropometrik karakterlerle elin ikinci ve dördüncü parmak oranları (2P:4P) arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığını belirlemektir. Söz konusu ilişki Cumhuriyet Üniversitesi'nde okuyan 240 öğrenci üzerinde incelenmiştir. Çalışmada her iki ele ait ikinci ve dördüncü parmak uzunlukları 0,01 mm hassasiyetle ölçülmüştür. Bireylerden ağırlık, boy, bacak yüksekliği, omuz, kalça, dirsek, ayak, diz genişliği, gevşek/kasılı üst kol çevresi, baldır çevresi, ayak uzunluğu, triseps, biseps, subskapular, supraspinal ve baldır deri kıvrımı kalınlığı ölçüleri alınmıştır.Bulgular; göreceli olarak kısa bacaklı, geniş omuzlu, kütlevi üst kol kemiklerine sahip, iri ayaklı ve erkeksi vücut yağ dağılımına sahip erkeklerin düşük 2P:4P'ye sahip olduğunu, diğer taraftan uzun bacaklı, dar omuzlu, narin üst kollara ve ayaklara sahip, vücut yağ dağılımı kadınsı olan erkeklerin ise parmak oranlarının kadınsılaştığını göstermektedir. Çalışmamızda dar omuzlu, geniş kalçalı, narin üst kol ve ayaklara sahip, vücut yağ rezervi yüksek ve kadınsı bir vücut yağ dağılımı sergileyen kadınlar ise yüksek 2P:4P'ye; geniş omuzlu, dar kalçalı, iri üst kol ve ayaklara sahip, vücut yağ rezervi düşük ve erkeksi vücut yağ dağılımına sahip kadınların düşük parmak oranlarına sahip olduğu görülmektedir.Sonuç olarak, her iki cinsiyette de erkeksi bedene sahip bireylerin düşük 2P:4P'ye, kadınsı bedene sahip olanların ise yüksek 2P:4P'ye sahip olduğu görülmektedir. Bu bulgular, sadece ergenlik dönemi değil, prenatal dönem hormon düzeylerinin de erişkin beden yapısı üzerinde etkilere sahip olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Because the activational and organizational effects of testosterone and estrogen on digit development, it is suggested that there must be some relations between digit ratios and other body characters that under the influence of sex steroids. This study sought to investigate the relationship between sexually dimorphic anthropometric characters and second-to-fourth digit ratio. These relationships were investigated on 240 students studying at the Cumhuriyet University. Second and fourth digits were measured with 0.01 mm sensitivity. Weight, height, leg length, shoulder, hip, elbow, foot, knee width, upper arm circumference, calf circumference, foot length, triceps, biceps, subscapular, suprspinale, and calf skinfold measurement were taken from individuals.Results indicate males relatively short-legged, broad-shouldered, have big upper arm bones, big-footed and masculine body fat distribution display masculine 2P:4P; the males long-legged, narrow-shouldered, have delicate upper arms and foot, feminine body fat distribution display feminine digit ratios. In the study, narrow-shouldered females wide hips, delicate upper arms and foot, and have feminine body fat reserves and a high body fat distribution display feminine digit ratios; broad-shouldered, narrow-hipped, with large upper arms and foot, and have low body fat reserves, masculine body fat distribution display masculine digit ratios.Finally, according to this study individuals of both sexes have masculine body also have lower 2D:4D, whereas individuals have feminine body have higher 2D:4D. These findings suggest that not only adolescence sex steroids levels, but also prenatal sex steroids effect on structure of the adult body.